SOSYAL MEDYA

Sosyal Medya Tasarısı Komisyondan Geçti

Sosyal Medya Tasarısı Komisyondan Geçti. Günlerdir üzerinde tartışılan sosyal medya tasarısı komisyondan geçti. Bugün itibari ile yasalaştı. Sosyal Medya tasarısı ne gibi yaptırımlar getiriyor. 

Son zamanların en tartışmalı konularından olan Sosyal Medya yasası yasalaştı. Artık sosyal medya eskisi gibi olmayacak. Sosyal medya şirketleri Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda kalacaklar. Şikayet edilen konu 24 saat içinde engellenecek ya da kaldırılacak. Yaptırımlara uymayan sosyal medya şirketlerine büyük cezalar gelecek. Reklam engellemeden bant daraltılmasına kadar çeşitli cezalar Sosyal medya devlerini bekliyor.

Sosyal Medya Tasarısı Komisyondan Geçti
Sosyal Medya Yasası

Uzun süredir tartışma konusu olan en son Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşine karşı terbiyesiz bir paylaşımla gündeme gelen sosyal medya yasası Türkiye gündemini epeyce meşgul etmişti. Kimileri bu yasa ile sosyal medya yasaklanıyor tezini savunuyorken kimileri bu düzenleme ile artık insanların sosyal medya platformlarından aklarına estiği gibi önüne gelene küfür ve tacizde bulunamayacağını savundular. Tüm bu tartışmaların ardından Sosyal Medya düzenlemesi meclisten Ak Parti ve MHP oyları ile geçti.

Sosyal Medya Tasarısı Neden Gündeme Geldi

Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Sosyal Medya platformlarının Türkiye’de ofisleri olması şart koşuldu. Sosyal Medya şirketleri Türkiye’de atadıkları temsilcilerini 30 gün içinde BTK bildirme zorundalar bunu yerine getirmediklerinde 10 Milyon TL para cezası uygulanacak bu cezayı ödemeyen sosyal medya platformları ikinci para cezası olan 30 milyon TL ile cezalandırılacak. Bu para cezasından sonra reklam engelleme cezası gündeme gelecek ve bu platformların reklam alması reklam gelirlerinin kısıtlanması cezası uygulanacak. Yaptırımlara uymayan platformlara reklam cezası sonrası bant genişliğinde ilk aşamada %50 daha sonra %90 kadar kısıtlamaya gidilecek.

Sosyal medya yasası neler getiriyor
Sosyal medya yasası neler getiriyor

Tüm bu cezalar sosyal medya platformlarından insanların kişilik haklarına hakaret eden küfür eden paylaşımların kaldırılmasında ki zorluklar olarak gösterildi. Bu yasadan sonra bu tür paylaşımların mahkeme kararı ile 24 saat içinde kaldırılması ya da ulaşıma engellenmesi amaçlanıyor. Ayrıca kişiler kendileri hakkında ki çirkin paylaşımların kaldırılması için sosyal medya şirketlerinin Türkiye ofislerine başvuru yapabilecekler bu ofisler olumlu ya da olumsuz 48 saat içinde başvuru yapan kişiye dönüş yapmak zorunda kalacaklar. Olumlu ya da olumsuz her hangi bir cevap vermeyen şirketlere 5 Milyon TL ceza kesilebilecek.

Böylece kişiler de mahkeme kararı olmadan sosyal medya platformlarında kendilerine yönelik çirkin paylaşımların kaldırılması yada engellenmesi için başvuru yapabilecekleri bir bir yer bulabilecekler. Bu itirazlarına 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz karşılık alabilecekler. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal medya platformları ağır cezalara katlanmak zorunda kalacaklar.

Sosyal Medya Yasasının Komisyonda kabul edilmesi ile birlikte nasıl uygulanacağı merak konusu oldu. Yeni yasanın sosyal medya kullanıcılarını nasıl etkileyeceği nelerin değişip nelerin farklı olacağı daha çok tartışılacak gibi görünüyor. Tüm bu tartışmaları ve gelişmeleri Tekno Aracı olarak sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

YouTube Para Kazanmak Peki Ya Vergiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu