SOSYAL MEDYA

Sosyal Medya Yasası Bugün Resmen Yürürlüğe Girdi

Geçen ay yasalaşan ve sosyal medya yasası olarak bilinen yasa bugün itibari ile yürürlüğe girdi. İnstagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarını ilgilendiren yasa neler getiriyor ? Sosyal Medya yasası ile neler değişecek ? Sosyal Medya yasası detayları haberimizde

sosyal medya platformlarina gelen yaptirimlar

Sosyal Medya yasası tartışmalar eşliğinde yasalaşmıştı. Bugün itibari ile yürürlüğe girdi. Peki sosyal medya yasası biz kullanıcılara neler getirecek. Bize faydası ne nasıl olacak. Sosyal Medya Yasası platformlara nasıl yükümlülükler getiriyor. Sosyal Medya yasasını merak edenler için tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

Sosyal Medya yasası iki farklı görüşü ortaya çıkardı. Kimilerine göre sosyal medyada ki hakaretler saldırılara önlem almak asılsız iddiaları ortadan kaldırmak için gerekliydi. Son olarak Maliye Bakanı ve eşi hakkında sosyal medyada ortaya atılan hakaret dolu ifadelerden sonra bu yasanın ne kadar gerekli olduğunu savunurken, diğer taraftan bu yasaya karşı çıkanlar iktidarın bu yasa ile muhalefettin sesini kısmak için çıkarıldığını, sosyal medya yasası ile karşıt görüşlerin susturulmak istendiğini savunmuştu. Tüm bu tartışmalar eşliğinde sosyal medya yasası meclise gelmiş ve kabul edilmiş. 1 Ekim tarihi itibari ile yürürlüğe girmesi ön görülmüş ve bugün itibari ile yürürlüğe girdi. Peki sosyal medya kullanıcılara neler kazandıracak ?

Sosyal Medya Yasası Unutulma Hakkı Getirdi

Sosyal Medya yasası bu platformlarda kendileri hakkında kötü olarak gördükleri paylaşımların silinmesini isteyebilecek. Kullanıcılar kendi isimlerinin ve resimlerinin “kişilik haklarına saldırı” olarak gördükleri paylaşımların kaldırılmasını isteyebilecekler. Sosyal Medya platformları bu şikayetleri değerlendirecek ve 48 saat içinde kişilik haklarına saldırı olarak nitelendirilen paylaşımları kaldırmak zorunda kalacak.

sosyal medya unutulma hakki getiriyor

Daha net bir açıklama yapalım Sosyal Medya Unutulma Hakkı bir kişi artık isterse kendi isminin ve resimlerinin sosyal medyadan kaldırılmasını isteyebilecek. Yani İnternet de istenmesi halinde görünmez hale gelebilecek. Böylece bizden habersiz olarak resmimizin bilgilerimin paylaşılmasının önüne geçilmiş olacak. Sosyal Medya yasasının kullanıcılar tarafından en büyük avantajı Unutulma Hakkı olacaktır.

Sosyal Medya Yasasıyla Sosyal Medya Platformlarına Gelen Yaptırımlar

Unutulma hakkı ve kişilik haklarına sosyal medyada yapılan saldırılar şikayet edildiği halde kaldırılmasa sosyal medya platformları sorumlu tutulacak ve bir takım cezalara çarptırılacak. Bu cezalar belli sıralamalar hallinde gerçekleşecek. Öncelikle sosyal medya platformlarının Türkiye de temsilciliklerinin olması zorunlu hale geldi. Her sosyal medya platformu Türkiye de bir ofis açmak zorunda kalacak.

Kişilik haklarına saldırı olarak görünen paylaşımların kaldırılması için Türkiye de ki ofislere kullanıcılar istekte bulunabilecek. Tüm sosyal medya platformları bu isteklere olumlu yada olumsuz 48 saat içinde cevap vermek zorunda kalacaklar. Ayrıca sosyal medya platformları 6 ay da bir rapor vermeleri gerekiyor. Şayet kendilerine gelen şikayetlere 48 saat içinde olumlu yada olumsuz bir cevap vermezlerse 5 Milyon ceza ödemek zorunda kalacaklar. 6 aylık raporu vermezlerse 10 Milyon ceza verilmesi gerekiyor. Ayrıca kişilik haklarına saldırı olarak nitelendirilen paylaşımların mahkeme kararı ile kaldırılması istenir ve sosyal medya platformları bu paylaşımları kaldırmasa bu paylaşımlardan direk olarak kendileri sorumlu tutulacak.

Sosyal Medya Tasarısı Komisyondan Geçti

Sosyal Medya Tasarısı Komisyondan Geçti. Günlerdir üzerinde tartışılan sosyal medya tasarısı komisyondan geçti. Bugün itibari ile yasalaştı. Sosyal Medya tasarısı ne gibi yaptırımlar getiriyor. 

Son zamanların en tartışmalı konularından olan Sosyal Medya yasası yasalaştı. Artık sosyal medya eskisi gibi olmayacak. Sosyal medya şirketleri Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda kalacaklar. Şikayet edilen konu 24 saat içinde engellenecek ya da kaldırılacak. Yaptırımlara uymayan sosyal medya şirketlerine büyük cezalar gelecek. Reklam engellemeden bant daraltılmasına kadar çeşitli cezalar Sosyal medya devlerini bekliyor.

Sosyal Medya Tasarısı Komisyondan Geçti
Sosyal Medya Yasası

Uzun süredir tartışma konusu olan en son Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşine karşı terbiyesiz bir paylaşımla gündeme gelen sosyal medya yasası Türkiye gündemini epeyce meşgul etmişti. Kimileri bu yasa ile sosyal medya yasaklanıyor tezini savunuyorken kimileri bu düzenleme ile artık insanların sosyal medya platformlarından aklarına estiği gibi önüne gelene küfür ve tacizde bulunamayacağını savundular. Tüm bu tartışmaların ardından Sosyal Medya düzenlemesi meclisten Ak Parti ve MHP oyları ile geçti.

Sosyal Medya Tasarısı Neden Gündeme Geldi

Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Sosyal Medya platformlarının Türkiye’de ofisleri olması şart koşuldu. Sosyal Medya şirketleri Türkiye’de atadıkları temsilcilerini 30 gün içinde BTK bildirme zorundalar bunu yerine getirmediklerinde 10 Milyon TL para cezası uygulanacak bu cezayı ödemeyen sosyal medya platformları ikinci para cezası olan 30 milyon TL ile cezalandırılacak. Bu para cezasından sonra reklam engelleme cezası gündeme gelecek ve bu platformların reklam alması reklam gelirlerinin kısıtlanması cezası uygulanacak. Yaptırımlara uymayan platformlara reklam cezası sonrası bant genişliğinde ilk aşamada %50 daha sonra %90 kadar kısıtlamaya gidilecek.

Sosyal medya yasası neler getiriyor
Sosyal medya yasası neler getiriyor

Tüm bu cezalar sosyal medya platformlarından insanların kişilik haklarına hakaret eden küfür eden paylaşımların kaldırılmasında ki zorluklar olarak gösterildi. Bu yasadan sonra bu tür paylaşımların mahkeme kararı ile 24 saat içinde kaldırılması ya da ulaşıma engellenmesi amaçlanıyor. Ayrıca kişiler kendileri hakkında ki çirkin paylaşımların kaldırılması için sosyal medya şirketlerinin Türkiye ofislerine başvuru yapabilecekler bu ofisler olumlu ya da olumsuz 48 saat içinde başvuru yapan kişiye dönüş yapmak zorunda kalacaklar. Olumlu ya da olumsuz her hangi bir cevap vermeyen şirketlere 5 Milyon TL ceza kesilebilecek.

Böylece kişiler de mahkeme kararı olmadan sosyal medya platformlarında kendilerine yönelik çirkin paylaşımların kaldırılması yada engellenmesi için başvuru yapabilecekleri bir bir yer bulabilecekler. Bu itirazlarına 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz karşılık alabilecekler. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal medya platformları ağır cezalara katlanmak zorunda kalacaklar.

Sosyal Medya Yasasının Komisyonda kabul edilmesi ile birlikte nasıl uygulanacağı merak konusu oldu. Yeni yasanın sosyal medya kullanıcılarını nasıl etkileyeceği nelerin değişip nelerin farklı olacağı daha çok tartışılacak gibi görünüyor. Tüm bu tartışmaları ve gelişmeleri Tekno Aracı olarak sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Açıkladı Sosyal Medya Düzene Girmeli

Cumhurbaşkanı Ekonomi Bakanı ve ailesi için yapılan rezil paylaşımlardan sonra açıklama yaptı “Sosyal Medya Düzene Sokulmalı” Çalışma talimatının veren Cumhurbaşkanı en kısa zamanda düzenlemenin meclise gelmesi gerektiğini vurguladı.

Sosyal Medya tartışmaları bitmek bilmiyor. Aşırı mı özgür bir ortam insanların birbirine hakaret etmekte çekinmediği bir ortam mı bu özgürlük mü yoksa insanların kişisel haklarına saldırı yapılan mecralar mı ? soruları devam ederken bardağı taşıran son damla olarak Ekonomi Bakanı Berat Albayrak ve ailesi hakkında yapılan çirkin paylaşımlar oldu. Her ne kadar çirkin paylaşımları yapanlar göz altına alındı ve yasal süreç başlamış olsa da sosyal medya gidişatının ne olacağı tartışmaları alevlendi. Bu tartışmalara bugün yaptığı açıklama ile katılan Cumhurbaşkanı bu mecraların kokuştuğunu dile getirdi. Ayrıca bu mecraların nasıl bu duruma geldiğinin tartışılması gerektiğini söyledi

Aslına bu tartışmalar uzun süredir yapılıyordu. İnsanların bilgisayarda klavye başında akılı telefonlarından önüne gelen insana ağzına geleni söyleyebileceğini sandığı bir ortam olmuştu. Sosyal medya da yapılan hakaretlerin karşılıksız kalacağı inancı bu davranışların artmasına neden oluyordu. Bu durumun giderek azması Twitter gibi sosyal medya şirketlerinin kendi önlemlerini almaya yöneltmişti. Son olarak Twitter İnternet Zorbalarına yönelik çalışmalar başlatmıştı. Ancak bu çalışmalar bile yetersiz kalabiliyor. Ve Sosyal Medya = Özgürlük düşüncesi insanların aşırı şekilde düşüncesiz davranmasına neden oluyor. Oysa hiç bir mecra bir başkasına hakaret etme özgürlüğünü vermez vermemeli.

Sosyal Medya Yasal Düzenleme Geliyor

Ekonomi Bakanı Albayrak dördüncü çocuğunun doğum haberini ve mutluluğunu Twitter üzerinden paylaştıktan sonra yapılan rezil paylaşımlar. Artık insanların sosyal medya da ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi. İnsanların ailelerine kadar dil uzatabileceklerini gördük. Bu hakaretler bazen Türkiye Cumhuriyetinin bakanına bazen bir ünlü sanatçıya bazen sıradan birine yapılabiliyor. Ancak işin acı tarafı bu hakaretleri yapanların çok bir ceza almadan ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları oluyor.

Ekonomi Bakanı Albayrak’a Twitter üzerinden yapılan rezil hakaretler sana bana ona yapılıyor olabilirdi. Bu tür insanlar herkese bu tür hakaretleri yapabiliyor. İşte tam bu nokta da bugün Cumhurbaşkanı gereken yasal düzenlemenin yapılacağını gerekirse Erişim Engelli dahil adli olarak her türlü cezanın verilebileceğini açıkladı. Peki bu cezalar bu tür hakaretti normal gören sanal ortamda klavye başında herkese ağzına geleni söyleyebileceğini düşünen insanlar için caydırıcı olabilir mi ? Elbette olacaktır. Cezaların suçu caydırıcı bir unsur olduğunu unutmamak gerekir. Ve kimse bir başkasına hakaret etme özgürlüğüne sahip değildir. Bunu artık toplum olarak anlamamız gerekiyor.

Sosyal medya özgürlükler adı altında her şeyin yapılabildiği bir yer değildir. Senin özgürlüğün bir başkasının hakkına girdiğin anda biter bunu herkes böyle bilmeli diye düşünüyoruz. Sosyal Medya Yasal Düzenleme Konusunda ki düşüncelerini paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu