Mobil Teknoloji

Teknoloji Savaşları Hız Kazandı Xiaomi Google Servislerini Engelledi

ABD ve Çin arasında ki teknoloji savaşı hız kesmeden devam ediyor. En son adımı son dönemlerin en popüler teknoloji şirketi Xiaomi yaptı. Çin de kullanıcıların Google servislerine erişimini engelledi.

Xiaomi Google Mobil Servislerini Engelledi

Son yıllarda Çin ve ABD arasında ki teknoloji eksenli savaş hız kesmeden devam ediyor. Huawei ile başlayan savaşa yeni aktörler ekleniyor. Son olarak son zamanların en popüler teknoloji şirketi Xiaomi de katıldı. Neden uyumsuzluk olarak açıklandı. Çin ve ABD arasında bir süredir ticari savaşlar yaşanıyordu. Huawei üzerinden devam eden savaşta ABD başta Huawei olmak üzere Çinli şirketlere ambargo uygulamıştı. Elbette bu savaştan en büyük zararı hiç kuşku yok ki Huawei almıştı. Akılı telefon pazarından silinmek istenen şirket tüm engellemelere rağmen akılı telefon pazarı ve teknoloji pazarında varlığını sürdürmeye çalışıyor. Ancak diğer Çinli teknoloji şirketleri de bu savaşa girecek gibi görünüyor ilk hamle son dönemlerin popüler teknoloji şirketi Xiaomi den geldi. Şirket son güncelleme MIUI 12.5 Android güncellemesi ile Google Mobil servislerinin yüklenmesini engelledi.

MIUI 12.5 Güncellemesiyle Google Servisler Engellendi

Çinli teknoloji devlerinden Xiaomi son android güncellemesi MIUI 12.5 ile kullanıcıların Google Mobil servislerin yüklenmesini engelledi. Kullanıcılar bu güncellemeyi yaptıktan sonra Google Mobil servislerin yüklenemediğini dile getirmeye başladılar.

ABD ve Cin arasinda teknoloji savasi Xiaomi Google Mobil Servislerini Telefonlarinda Engelledi

Daha önce Huawei Google karşı bir hamle yaparak Harmony OS işletim sistemini çıkarmıştı. Yeni mobil işletim sistemi üzerinde çalışmalarına devam eden Huawei diğer Çinli akılı telefon üreticilerini de bu işletim sistemini kullanmaya davet etmişti. Kullanıcıların Google Mobil Servisleri yükleyemedikleri şikayetleri üzerine Xiaomi yetkililerinden resmi bir açıklama geldi ve durumu kabul ettiler. Engellemeyi uyumsuzluk olarak açıklayan yetkililer Google Mobil Servislerin telefonlara yüklenemeyeceğini belirtti. Aslına bu adımın uyumsuzluktan daha çok ABD ve Google karşı bir hamle olduğu biliniyor. Huawei şirketinin mobil işletim sistemi Harmony OS davetine karşı bir cevap niteliği taşıyor.

İlginizi Çekebilir : Xiaomi Mi A3 Modeline Yeni Güncelleme

Xiaomi Google Mobil Servislerine engel şuan için iki model de görünüyor. Redmi K30 Ultra ve Redmi 10X 5G modellerinde engel görünüyor. Ancak ilerleyen günlerde bu kısıtlamanın diğer modellere de geleceği ön görülüyor. Xiaomi ilerleyen günlerde tüm dünyada Google Mobil Servisleri kendi telefonunda engelleme yoluna gidebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu