Mobil Teknoloji

Türk İnsanı Akıllı Telefonu Hangi Amaçla Kullanıyor

Türk insanı akılı telefonları hangi amaç için kullanıyor ? bu sorunun cevabı hep merak ediliyor. Cebimizde ki mini bilgisayarları en çok ne için taşıyoruz ? Sosyal Medyada gezinmek mi ? Arama yapmak yada mesajlaşma mı ? işte bu sorunun cevabı yapılan bir araştırma ile belli oldu.

Türk insanı akılı telefonları en çok sosyal medya ve eğlence amacı ile kullanıyor. İlk akılı telefon 1992 IMB tarafından geliştirildi. Adı Simon olarak belirlenmişti. O günden bugüne akılı telefon dünyasında çok şey değişti. Artık gerçekten cebimizde yapay zeka teknolojisini taşıyan cihazlar taşıyoruz. İnsanlık tarihinin belki en büyük buluşu akılı telefonlar. Peki biz Türkler akılı telefonu hangi amaçlar için kullanıyoruz ?

Cebimizde taşıdığımız mini bilgisayarları Türk tolumu tarafından hangi amaçlar için kullanılıyor ? Araştırmak öğrenmek için mi ? Kendimizi geliştirmek için mi ? Dünyaya da ki gelişmeleri yakından takip etmek mi ? Türkiye ve dünyada ki gelişmeleri takip edebilmek için mi ? Bunların hiç biri için kullanmıyoruz. Biz Türkler akılı telefonu en çok eğlence aracı olarak kullanıyoruz.

2021 Mart ayında dünya genelinde 3.8 milyar akılı telefon olduğu ön görülüyor. Türkiye de ise 2019 yılında ki verilere bakacak olursak akılı telefon sahibi olan kişi sayısı 44.8 milyon. Ve bu sayının her geçen gün artarak devam etmesi bekleniyor. Artık yaş, statü ve cinsiyet gibi hiç bir ayrım olmadan yediden yetmişe her bireyde akılı telefon bulunuyor. Ve Türk milletinin bir gününün 3 saati sosyal medya platformlarında geçiyor. We Are Social ve Hootsuite Türk insanın akılı telefon kullanım alışkanlıkları üzerine bir rapor hazırladı. Gelin bu rapora göre biz Türkler akılı telefonu hangi amaçlarla kullanıyoruz görelim.

Türk İnsanı Akılı Telefonu Ne İçin Kullanıyor işte Cevaplar

 • Türk insanın yüzde 60.8’i Face Time gibi görüntülü konuşma ve arama için akılı telefon kullanıyor.
 • Akılı telefon üzerinden TV izliyorum diyenlerin oranı yüzde 26.4 olmuş.
 • QR kod taraması için kullanıyorum diyenlerin oranı yüzde 14.8
 • Akılı telefonu bilet olarak kullanıyorum diyenlerin oranı yüzde 18.3
 • Akılı telefonu mobil ödeme aracı olarak kullanıyorum diyenlerin oranı yüzde 14.8

Türk Toplumu Akılı Telefonları Sosyal Medya İçin Kullanıyor

Turk Toplumu Akili Telefonlari Sosyal Medya Icin Kullaniyor
Türkiye Akılı Telefonu Sosyal Medya İçin Kullanıyor

Türk toplumu akılı telefonu bir iletişim aracı ve gelişmiş özelliklerinden faydalanarak araştırma öğrenme ihtiyacı dışında daha çok sosyal medya platformlarında gezinti aracı olarak kullanmaya devam ediyor. Türk toplumu akılı telefonları hala sosyal medya platformlarına giriş aracı, flört ve arkadaşlık uygulamalarına girmek için, eğlence ve video izlemek için bir araç olarak görmeye devam ediyor.

Araştırmaya göre akılı telefonlar Türk toplumu için artık arama ve özelliği ikinci plana atılmış durumda. Türk toplumunun büyük çoğunluğu akılı telefonun özelliklerini daha çok vakit geçirmek için eğlence amaçlı ve flört ve arkadaşlık uygulamalarına giriş yapmak için kullanmaya devam ediyor. Sağlık ve beslenme gibi öğretici amaçlar için kullananların oranı yüzde 35 gibi düşük bir oran olsa da bilinç düzeyi geliştikçe akılı telefonları daha faydalı şeyler için kullanım oranı artacaktır.

 • Sosyal Medya uygulamaları için akılı telefon kullananlar yüzde 96.3
 • Sohbet uygulamaları için akılı telefon kullananların oranı yüzde 96.1
 • Eğlence ve Video uygulamaları için akılı telefon kullananların oranın yüzde 87.1
 • Müzik uygulamaları için akılı telefon kullananların oranı yüzde 68.6
 • Oyun uygulamaları için akılı telefon kullananların oranı yüzde 61.1
 • Alışveriş için akılı telefon kullananların oranı yüzde 68.5
 • Harita uygulamaları için akılı telefon kullananların oranı yüzde 68.4
 • Bankacılı işlemleri için akılı telefon kullananların oranı yüzde 48.2
 • Sağlık ve Beslenme uygulamaları için akılı telefon kullananların oranı yüzde 35.3
 • Flört ve arkadaşlık uygulamaları için akılı telefon kullananların oranı yüzde 11.1

Türkiye’de Akılı Telefon Kullanım Oranı Artış Gösteriyor

Turkiyede Akili Telefon Kullanim Orani Artis Gosteriyor
Akıl Telefon Kullanım Oranı Artıyor

Dünya geneline göre yoğun şekilde akılı telefon kullanım oranı yüksek olan ülkemizde 2018 yılında akılı telefon kullanıcısı sayısı 41.9 milyon kişi iken, bu rakam 2019 yılında 44.8 milyon kişiye çıkıyor. Daha ilginç olanı bu rakamların giderek artış gösterme eğiliminde olması akılı telefon kullanıcısının 2021 yılında 52.8 milyon kişiye ulaşması beklenirken. 2023 yılında 56.4 milyon kişinin akılı telefon kullanmaya başlayacağı tahminler arasında yer alıyor.

Oldukça yüksek akılı telefon kullanım oranları görülen ülkemizde 2022 yılının sonlarına doğru akılı telefon sahibi olma oranının yüzde 70.79 olması bekleniyor. Ayrıca mobil internet tarafında da 2025 sonuna doğru 5G kullanımının yüzde 13 olması bekleniyor.

En Çok Kullanılan Akılı Telefon Markası Samsung ve iPhone

En çok kullanılan akılı telefon markası kişiden kişiye değişen bir özellik olsa da somut verilere göre Türkiye’de en çok kullanılan akılı telefon markası Samsung olarak görülüyor. Satış rakamlarını baz alarak baktığımız zaman Samsung 2020 yılında akıl telefon pazarında yüzde 47.47 gibi bir oranla lider.

En Cok Kullanilan Akili Telefon Markasi Samsung ve iPhone
Samsung ve iPhone

Türk toplumu akılı telefon markası tercihini Samsung dan yana kullanıyor. Peki Samsung markasından sonra Türk toplumu hangi marka akılı telefon markasını tercih ediyor. Cevabı zor değil iPhone yüzde 15.57 ile ikinci sırada yer alıyor. Son zamanlarda Çinli akılı telefon markalarının piyasaya girmesiyle beraber bu oranlar değişir mi ? Bunu bilemeyiz ancak görünen şuan için Türk toplumu iki markaya daha çok ilgi gösteriyor.

Sosyal Medya Platformları Arasında En Popüler Olan YouTube

Sosyal Medya Platformlari Arasinda En Populer Olan YouTube
YouTube

Türk toplumu araştırmaya göre sosyal medya platformları arasında ne Facebook, ne Twitter kullanıyor. En popüler sosyal medya vakit geçirmek için YouTube kullanıyor. Araştırmaya göre Türk toplumunun yüzde 94.5 gibi bir oranı YouTube vakit geçirirken. Yüzde 89.5 gibi bir oranla Instagram yer alıyor. Türk toplumunun en çok tercih ettiği sosyal medya platformu YouTube olurken onu takip eden diğer sosyal medya ağları ise

 • WhatsApp
 • Facebook
 • Twitter
 • Facebook Messenger
 • Pinterest
 • LinkedIn
 • TikTok
 • Skype
 • SnapChat
 • Twitch
 • Tumblr
 • Telegram
 • WeChat
 • Reddit

Bu liste 2019 yılında aynıydı. Tek bir farkla Reddit listeye girmeyi başardı. 2019 Line uygulaması listede iken 2020 yılında yerini Reddit kaptırmış görünüyor.

Araştırmaya göre biz Türkler akılı telefonu en çok sosyal medyada vakit geçirmek için kullanıyoruz. Avrupa insanına göre akılı telefon kullanım oranımızda epeyce yüksek görünüyor. yakın tarihte yapılan bir araştırmaya göre Avrupa toplumu ortalama 48 defa akılı telefona bakıyor. Türk toplumu olarak bizde bu oran 78 olarak görünüyor. Yani Türk toplumu olarak her 13 dakika da bir akılı telefona bakma gereksinimi duyuyoruz. Size göre bu oran azalır mı yoksa artar mı ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu