Mobil Teknoloji

Turkcell BiP Çok Tartışılacak Patent Başvurusu

Turkcell tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma uygulaması BiP üzerinden çok tartışılacak bir patent başvurusu yapıldı. BiP kullanıcıların mesajlarını analiz ederek onlara müzik önerisinde bulunacak.

Turkcell BiP Tartisilacak patent basvurusu

Son günlerde kullanıcı gizliliği tartışmaları sürerken Turkcell BiP tarafından yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyecek bir patent başvurusu geldi. Söz konusu patent başvurusunda Turkcell BiP kullanıcıların mesajlarını analiz edecek bir yazılım için başvurdu. Türkiye ve dünya WhatsApp gizlilik sözleşmesini tartışıldı. WhatsApp tepki gösteren bir çok Türk kullanıcı alternatif olarak Turkcell BiP uygulamasını seçti. Hata Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ortak bir kampanya başlatarak WhatsApp gizlilik sözleşmesine karşı BiP uygulamasına destek vermişlerdi. WhatsApp üzerinden ateşlenen kişisel verilerin korunması tartışması Turkcell BiP tarafından yapılan bir patent ile daha da ateşlenecek gibi görünüyor.

Turkcell BiP Kullanıcı Yazışmalarını Analiz Edecek

4 Kasım 2020 tarihinde ki başvuruya göre Turkcell BiP uygulaması kullanıcı yazışmalarını analiz ederek onların ruh haline göre müzik önerisinde bulunacak. Buna göre BiP kullanıcılarının kendi aralarında ki yazışmalar BiP tarafından analiz edilecek ve anlık mesajlaşmada ki konuşmalara göre müzik önerileri yapılacak.

Turkcell BiP Kullanci Mesajlarini Analiz Edecek

Buna göre Patent başvurusunda geçen ifadeler şu şekilde “Bu buluş, kullanıcıların mobil cihazları üzerinde kullandıkları mesajlaşma uygulamasındaki yazışmalardan doğal dil işleme ile duygu durumunun belirlenmesine ve belirlenen duygu durumuna göre kullanıcıya müzik önerisinde bulunulmasına imkan sağlayan bir sistem ile ilgilidir.” Söz konusu patent başvurusuna göre kullanıcıların kişisel verilerin gizliliği tartışması tekrar gündeme gelebilir. WhatsApp kullanıcı mesajlarını uçtan uça şifrelerken Turkcell BiP uygulamasının mesajları analiz ederek kullanıcılara müzik önerisinde bulunmak için patent başvurusunda bulunması tekrar kişisel verilerin güvenliği tartışmasını gündeme taşıyacak gibi duruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Android Xiaomi Android Telefonlar