SOSYAL MEDYA

Twitter Temsilci Atamayı Kabul Etti Sırada Pinterest Var

Türkiye’de ofis açmayı en son kabul eden sosyal medya ağı Twitter oldu. Bakanlık tarafından resmen açıklandı. Twitter Türkiye’ye temsilci atamayı kabul etti. Pinterest  dışında temsilci atamayan sosyal medya ağı kalmadı.

1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası ile birlikte tüm sosyal medya ağlarının Türkiye’de ofis açmaları ve temsilci bulundurmaları zorunlu hale gelmişti. Bu yasaya uymayan sosyal medya ağlarına çeşitli yaptırımlar uygulanması yasa ile karara bağlanmıştı. Her ne kadar sosyal medya ağları bu yasaya ayak diretseler de bir süre sonra teker teker yasaya uymak zorunda kaldılar. İlk olarak yasayı kabul edip Türkiye’de ofis açan ve temsilci atayan VK oldu. Ardından YouTube ve TikTok gibi sosyal medya ağları Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiler.

Tüm sosyal medya ağları teker teker temsilci atarken. Sonuna kadar direnen Twitter da temsilci atamayı kabul etti. ABD merkezli Twitter Türkiye de 1 milyonu aşkın kullanıcı kitlesine sahip. Diğer sosyal medya ağlarının aksine sonuna kadar yasaya direnmeyi seçen şirket nihayet bu direnmeyi sonlandırdı ve Türkiye de temsilci atamayı kabul etti. Böylece Türkiye de şuan temsilci atamayan tek sosyal medya ağı Pinterest  oldu.

Twitter Sosyal Medya Yasasini Kabul Etti Temsilci atamayi kabul etti
Twitter Temsilci Atamayı Kabul Etti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Fatih Sayan tarafından yapılan açıklama da “Twitter Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiğini” açıkladı. En son yaptırım aşması olarak bant genişliğinin sınırlandırılması cezasına uğramadan Twitter da yasayı kabul eden sosyal medya ağlarından biri oldu. Bakan açıklamalarında ” Twitter’ın da İnternet trafiği bant genişliği sınırlandırılması yaptırımının uygulanmadan önce 7253 sayılı yasanın gereğini yerine getireceğini açıklaması sevindirici” ifadelerini kullandı.

Pinterest Dışında Temsilcisi Olamayan Sosyal Medya Ağı Kalmadı

Bakanın açıklamaları ile yasaya sonuna kadar direnen Twitter sonunda Türkiye’de temsilci bulundurmayı ve yasa gerektirdiği yükümlükleri kabul ettiğini açıkladı. Türkiye’de Pinterest  dışında temsilci atmayan sosyal medya ağı kalmadı.

Pinterest disinda temsilci atamayan sosyal medya agi kalmadi
Pinterest 

Bakan ” Pinterest yaptığı temsilci atama çalışmalarını da yakından takip ettiklerini” açıklamalarına ekledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Fatih Sayan ” Sosyal medya ağlarının ülkemizde temsilci bulundurmaları, vatandaşlarımızın hak ihlallerin giderilmesi açısından muhatap bulmaları açısından son derece önemli” olduğunu vurguladı.

Bakanın bu açıklamaları sonrası ülkemizde temsilci atamayı kabul eden sosyal medya ağları arasında Twitter da dahil oldu. Sırada Pinterest  var. Pinterest  en kısa sürede Türkiye’de temsilci atamayı kabul etmesi bekleniyor. Ülkemizde temsilci atamayı kabul eden ilk sosyal ağa VK oldu.

YouTube, TikTok ve Facebook gibi platformlarsa idari para cezası sonrası Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiler. Twitter, Periscope ve Pinterest  2021 Ocak ayında reklam yasağı uygulanmıştı. Türkiye de temsilci bulundurmayı şuan için kabul etmeyen Pinterest  bu kararında ısrar ederse İnternet bant genişliği sınırlandırılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu