Mobil Teknoloji

Uzun Süredir Beklenen iOS 14 Güncellemesi Yayınlandı İşte iOS 14 Özellikleri

Bu yıl Apple açısından ilkler yaşanıyor. İlk defa iOS işletim sisteminin tanıtımı Koronavirüs salgınından dolayı ilk defa iPhone telefondan önce iOS işletim sistemi açıklandı. Aylardır beklenen iOS 14 işletim sistemi 16 Eylül tarihi itibari ile açılandı. iOS 14 bize neler sunuyor gelin beraber özelliklerine bakalım.

Uzun suredir beklenen iOS 14 guncellemesi yayinlandi

Apple bu yıl ilkleri yaşıyor diyebiliriz. Aylardır beklenen iPhone 12 modeli koronavirüs salgını nedeni ile ileri tarihe ertelendi. 16 Eylül tarihinde yapılan etkinlikte Apple iPhad Air 4 tabletini, ve Apple Watch 6 serisi akılı saatlerini tanıtmakla yetindi. Ve aylardır beklenen iOS 14 işletim sistemi bugün itibari ile tanıtımı gerçekleşti. iOS 14 işletim sistemi nasıl yüklenir ? iOS 14 işletim sisteminin özellikleri nelerdir ? sorusuna TeknoAracı olarak cevaplıyoruz.

iOS 14 İşletim Sistemiyle Gelen Yenilikler

Öncelikle iOS 14 işletim sistemiyle gelen yenilikler nelerdir ? bu sorunun cevabına baktıktan sonra iOS 14 nasıl yüklenir sorusunun cevabına geçelim.

Uygulama Kitaplığı Özelliği

iOS 14 ile gelen özelliklerden biri App Library ( Uygulama Kitaplığı ) özelliği geldi. Bu özelik son kullanıcıya neler katacak. iOS işletim sistemlerinde uzun süredir görmeye alışkın olduğumuz App Library özelliği Apple tarafından bir adım ileri taşınmış durumda yeni getirilen özellikle artık uygulamalar klasöre gerek kalmadan App Library bölümde listelenecek ve aradığınız uygulamaya rahatça ulaşabileceksiniz.

iOS 14 ile gelen yenilikler App Library ozelligi

Yeni getirilen özellik birazcık Android cihazlarda ki uygulama çekmecesine benzemiş diyebiliriz. İndirdiğiniz uygulamalar artık otomatik olarak App Library klasöründe toparlanıyor ve belli başlıklar altında listeleniyor Örnek vermek gerekirse sosyal medya uygulamaları Facebook, Twitter gibi uygulamalar “Sosyal” kategorisinde yer alırken, Arcade aboneliği ile indirdiğiniz oyunlarda Arcade kategorisinde toparlanacak. Böylece kullanıcılar uygulamaları belli klasörlerde daha rahat olarak erişim sağlayacak. iOS 14 ile gelen özelikler arsında uygulama sayfalarını hızlı şekilde düzenlemek mümkün olacak.

iOS 14 Widget Özelliği Geldi

Daha önce sızıntı haberlerinde iOS işletim sistemlerine ana ekranda Widget özelliği gelecek haberleri doğru çıktı. iOS 14 versiyonu ile birlikte artık iPhone telefonların ana ekranında Widget’lar eklenebilecek ve düzenlenebilecek.

iOS 14 ile Ana Ekrana Widget eklenebilecek

Yıllarca Android cihazlarda ana ekranı özelleştirme özelliğine uzaktan bakan iPhone kullanıcıları nihayet bu özelliğe kavuştu diyebiliriz. iOS 14 ile gelen özelliklerden biride artık ana ekranı widget ekleyerek özelleştirmek olacak. Artık ana ekrana bir çok uygulama ikonu ve hava durumu Widget eklenebilecek Widget Galerisi ile birden fazla widget ulaşılabilinecek.

iOS 14 Resim İçinde Resim Özelliği

iOS 14 ile gelen Widget özelliği Apple tarafında eleştirilere neden olabilir. Çünkü bu özelik yıllardır Android işletim sisteminin kullandığı bir özellik. Apple şirketi özellikle iOS işletim sistemlerinde yeniliklerin öncüsü olarak kabul edilen bir teknoloji şirketi ancak bu özelik ile daha önce başka bir işletim sisteminin kullandığı özelliği almış oldu.

iOS 14 resim icinde resim ozelligi geldi

iOS 14 ile gelen diğer bir özelik resim içinde resim özelliği oldu. Peki bu biz son kullanıcılara ne katacak. Artık ana ekrana geçtiğimizde yada başka bir uygulama açıkken video oynatma devam edebileceğiz. Videoyu kapatmadan yada video duraklamadan diğer uygulamalar yada ana ekrana dönmek mümkün olacak. Videoyu yana kaydırsanız bile video sesini duymaya devam edeceksiniz bu özelliğin YouTube videolarında geçerli olup olmadığı şuan için tam olarak bilinmiyor.

iOS 14 ile Siri Yenilendi Sesli Mesaj Özelliği Geldi

Apple iOS 14 sürümü ile var olan bir özelliğini yeniledi. Artık siri sesli mesaj gönderebilecek. İlk açılışta ekranı kaplayan siri uygulaması artık mini bir görünüm almış durumda artık tamamen ekranı kaplamadan ilk açılışta ekrana gelecek.

iOS 14 Siri yenilnedi sesli mesaj ozelligi geldi

Siri ile sesli mesaj gönderme özelliği ile mesaj gönderme istendiği zaman otomatik olarak kayıt yapmaya başlayacak. Google Çeviri tarzı dilden dile çeviri özelliği de gelmiş durumda ilk başta belli dilleri destekleyecek çeviri özeliğinin ilerleyen zamanlarda artması bekleniyor.

iOS 14 İle Mesajlar Uygulaması Yenilendi

Apple iOS 14 sürümü ile mesajlar uygulamasını yenilendi. Artık en çok mesajlaşılan kişi en üste sabitlenebilecek. Bu özellik bize yabancı değil en çok kullandığımız WhatsApp tarzı bir özellik olarak iOS 14 mesajlaşma uygulanması yenilenmiş oldu.

iOS 14 mesajlar yenilendi

Diğer bir özellik ise artık iMessage uygulamasına gelmiş durumda iMessage uygulamasında istenilen kişi etiketlenerek mesaj gönderme yapılabilinecek. Apple kullanıcıları için en büyük özelliklerden biri sanırız mesajlaşma kısımında gerçekleşmiş en çok mesaj gönderilen kişinin mesajlar uygulamasında ilk sıraya sabitlenmesi bir çok iPhone kullanıcının istediği beklediği bir özelik olarak Apple tarafından getirilmesi en çok onları mutlu edecek.

Apple Haritalar iOS 14 İle Yenilendi

Apple haritaları bisikletler ve elektrikli araçlar için yeniledi. Artık elektrikli araçlar ve bisikletler için yeni bir yol haritası oluşturan Apple buna göre elektrikli araçların şarj sürelerine göre haritada şarj edebilecekleri istasyonları gösterecek.

Apple iOS 14 haritalar yenilendi

Elektrikli aracın şarj durumunu, yüksekliğini hava durumu gibi olayları tahmin edecek olan iOS 14 en yakın şarj istasyonunu haritalarda gösterecek. Ayrıca yeni haritalarda gezilecek yerler ziyaret edilecek keşif edilecek yerleri görebileceğiz Gittiğimiz bölgede ki turistlik bölgeleri lokantaları listeleyerek bizlere sunacak. Böylelikle iOS 14 ile yenilen haritalar tam bir turist rehberi olarak görev yapacak.

iOS 14 ile gelen özellikler bunlar bakalım bu özelikler son kullanıcıya neler katacak ilerleyen günlerde göreceğiz. Şimdi bu özelliklere sahip olamak için iOS 14 güncellemesi nasıl yapılır sorusuna cevap verelim.

iOS 14 Güncellemesi Nasıl Yapılır

iOS 14 güncellemesi yapmak için izlemeniz gereken yol Ayarlar – Genel – Yazılım Güncellemesi yolunu takip ederek iOS 14 güncellemesini yaparak bu özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Sizde iOS 14 güncellemesi hakkında görüş fikir düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Android Xiaomi Android Telefonlar