Mobil Teknoloji

WhatsApp Hesabınızın Çalınmasını İstemiyorsanız Bu Mesaja Cevap Vermeyin

WhatsApp uygulaması en çok tercih edilen anlık mesajlaşma programı ister Android olsun ister iOS telefon kullansın milyonlarca insan anlık mesajlaşmak için WhatsApp uygulamasını tercih ediyor. Ancak son zamanlarda gelen basit bir SMS mesajına cevap verdiğiniz anda WhatsApp hesabınız ele geçirilmiş demektir.

WhatsApp Hesabini Ele Gecirme Yontemi

Kaç kişi WhatsApp kullanmıyor diye sorsak sanırız milyonda bir kişi ben kullanmıyorum diyecektir. Yani milyonlarca insanın mesajlaşmak, dosya göndermek, görüntülü konuşmak, sesli konuşmak gibi bir çok özelliğinden dolayı tercih ettiği mobil uygulama WhatsApp bu kadar yaygın kullanırken kişilerin WhatsApp uygulamasını ele geçirmek isteyenler de akıl almaz yöntemlere başvuruyor. Teknoloji ve teknoloji haberlerini okumayan ilgisiz masum WhatsApp kullanıcıları bu yöntemlerden habersiz olduğu için çok rahat şekilde hesaplarını bir başkasının kontrolüne verebiliyor.

Peki bu yöntemlerden en basit ve etkili yöntemi nedir ? WhatsApp hesabı nasıl ele geçirilir ? Karşı tarafın WhatsApp mesajları nasıl okunur ? WhatsApp hesabı nasıl güvence altına alınır ? sorularına cevap mı arıyorsunuz ya da WhatsApp hesabı nasıl ele geçiriliyor merak mı ediyorsunuz o halde size bu yazımızda çok basit bir yöntemden bahsedeceğiz.

WhatsApp Hesapları Nasıl Ele Geçiriliyor

Evet bu dolandırıcılar akılara durgunluk veren yöntemlerle kişilerin WhatsApp hesaplarını ele geçiriyor. Bu yöntemlerden en basit ve etkili olanı gelen SMS mesajını bir başkasına göndermeniz olacaktır. Evet size gelen 6 haneli kodu karşı tarafa vermeniz WhatsApp hesabınızı kaybetmenize neden oluyor.

WhatsApp Hesap calma yontemleri

Bu yöntem de WhatsApp kurulum sırasında gelen 6 haneli bir kod size geliyor. Siz doğal olarak hiç bir WhatsApp işlemi yapmadığınız için gelen koda bir anlam veremiyorsunuz. Ve umursamıyorsunuz hemen ardından size “Merhaba, kusura bakmayın, size yanlışlıkla SMS ile 6 haneli bir kod gönderdim, lütfen bana iletebilir misiniz? Acildir.”Siz bu kodu paylaştığınız anda WhatsApp hesabınız ele geçirilmiş oluyor.

Bu yöntem öyle yaygın olarak kullanılıyor ki bir çok masum WhatsApp kullanıcısı bu yöntemin mağduru oluyor. Özellikle Teknoloji Haberlerini takip etmeyen kullanıcılar bu yöntemlerden habersiz olduğu için masumane şekilde gelen kodu çok rahat şekilde paylaşabiliyorlar. WhatsApp uygulamasından gelen hiç bir kodu bir başkası ile paylaşmayın. Şayet hesabınızın bir başkasının eline geçmesini istemiyorsanız bu tür gelen mesajlara karşılık vermeyin.

Dikkat WhatsApp Kullananları Emniyet Uyardı

Son zamanlarda WhatsApp hesaplarını ele geçirmek isteyenler çeşitli yöntemler kullanıyor bu yöntemleri sizlere aktarıyoruz. Dikkatli olmanız ve bu dolandırıcılara karşı uyanık olmanız için bir uyarı da Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (Siberay) tarafından yapıldı.

Emniyet WhatsApp Kullananlari Uyardi

WhatsApp kullananları Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Dire Başkanlığı Twitter üzerinden uyarı yaparak dolandırıcılara karşı uyardı. Siber suçlar bölümü WhatsApp kullanıcılarını hedef alan dolandırıcıların yeni yöntemini paylaşarak bu yöntemle gönderilen mesajlara karşı dikkatli olunması ve panik yapmadan mesajı göndereni engellemelerini ve suç duyurusunda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

WhatsApp Kullananlar Görselde ki Mesaj Alırsanız Dikkat

WhatsApp kullanıcılarına yönelik yeni bir dolandırıcılık yöntemini Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Twitter üzerinden bir görsel paylaşarak bu dolandırıcılık yöntemine karşı kullanıcıları uyardı. Sizde bu görselde olduğu gibi bir mesaj alırsanız panik yapmayın. Ve mesaj gönderen kişiyi hemen engelleyin ve mesaj gönderen hakkında suç duyurusunda bulunun. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (Siberay) yaptığı açıklama da ” Telefonunuza görselde ki gibi bir mesaj gelebilir. Bu mesaj aldatıcıdır. Dikkate alınmamalıdır. Böyle mesajlar alanlar öncelikle panik yapmadan mesaj gönderen kişi şikayet edilmeli ve engellenmelidir.” şeklinde bilgilendirme yaptı.

Yukarıda ki görselle benzer bir mesaj alan WhatsApp kullanıcıları mesaj göndereni hemen engelleyin ve şikayette bulunun. Bu yeni bir dolandırıcılık yöntemi olarak Emniyet’in Siber bölümü kullanıcılara uyarıda bulundu. Sizde bu WhatsApp dolandırıcılarına karşı dikkatli olun ve bu tür mesajlara karşı uyanık olmanızda fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Android Xiaomi Android Telefonlar