Mobil Teknoloji

WhatsApp İlk Geri Adımı Attı Gizlilik İlkeleri 15 Mayısa Ertendi

WhatsApp şirketi tarafından son dakika açıklaması geldi. Gelen tepkiler sonucu ilk geri adımı atan şirket kullanıcıların gizlilik ilkelerini kabul etmeleri için belirlediği 8 Şubat tarihini 15 Mayıs tarihine çekti.

Dünya genelinde ve ülkemizde çığ gibi büyüyen tepkilere neden olan WhatsApp Gizlilik İlkelerin yenilenmesi 15 Mayıs tarihine kadar ertelendi. Şirket güncelleme hakkında kafa karışıklığı olduğunu belirterek gizlilik ilkelerinin 15 Mayıs tarihine kadar ertelendiğini duyurdu. Bu teknoloji ve dünya genelinde gizlilik ilkelerini savunan çevreler tarafından bir geri adım olarak algılandı.

WhatsApp Geri Adim Atti Gizlilik Ilkeleri 15 Mayisa Ertelendi

Günlerdir konuşulan ve WhatsApp uygulamasının kullanıcıların gizlilik içeren verilerini yasal olarak toplama ve Facebook dahil ortağı olduğu şirketlere dağıtımını ön gören gizlilik ilkeleri sözleşmesi tüm dünyada ve özellikle ülkemizde eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Özelikle Avrupa Birliği dışında ki ülkelere uygulanacak olan yeni sözleşme ayrıca tepki almış. Bir çok WhatsApp kullanıcısı diğer uygulamalara geçiş yapmaya başlamıştı. Gelen tüm bu tepkiler şirketin geri adım atmasına neden oldu ve yeni sözleşmenin 15 Mayıs tarihine ertelenmesine neden oldu.

WhatsApp Şirketinden Açıklama : Kafa Karışıklığı Var

Şirket son yaptığı açıklama ile yeni uygulama konusunda kullanıcılar endişeye neden olan bir kafa karışıklığı olduğunu ve herkesin uygulamanın ilkelerini ve gerçeklerini anlamalarına çalıştığını ifade etti. Ayrıca şirket tarafından yapılan açıklamada mesajların uçtan uça şifrelendiğini ne WhatsApp nede Facebook uygulamasının mesajları göremediğinin altı çizildi. Söz konusu gizlilik ilkeleri ile bunun değişmeyeceği açıklama da yer aldı. Buna göre WhatsApp şirketi insanlar üzerinde oluşan uygulama da gönderdikleri mesajların, özel yazışmaların yahut resimlerin konuşmaların şirket tarafından kayıt altına alınacağı ve gerekirse bunların ticari amaçlı kullanacağı düşüncesinin yanlış olduğunu vurguluyor. Ve mesajların uçtan uça şifrelendiğini Facebook yada WhatsApp tarafından bu mesajların görülme olasılığının olmadığının altını çizme gereği duyuyor.

WhatsApp da Karşı Tarafın Sildiği Mesjıları Nasıl Okurum

Kullanıcıların Hesapları Silinmeyecek

WhatsApp yaptığı açıklamada kullanıcıların şartları incelemeleri ve kabul etmeleri için son güncellemenin kabul edilme tarihini 8 Şubat dan 15 Mayıs tarihine ertelendiği belirtildi. Ayrıca 8 Şubat tarihinde hiç bir kullanıcının hesabının askıya alınmayacağı ya da silinmeyeceği de açıklandı. Ayrıca şirket açıklamalarında ” WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri aydınlatmak için daha fazlasını yapacağız.” ifadesi yer aldı. Dünya genelinde gizlilik ilkelerini savunanlar Facebook sahibinin tüketicilerin haklarını savunma konusunda ki zayıf geçmişini hatırlatarak kullanıcılara Telegram gibi uygulamalara geçiş yapmalarını tavsiye etmişlerdi.

Bu son gelen açıklama ile WhatsApp şirketi ilk geri adımını atmış oldu. Bakalım şirket 15 Mayıs tarihinde güncellenen gizlilik ilkeleri sözleşmesinde ısrar edecek mi yoksa geri adım atıp bu ilkelerden vazgeçecek mi hep beraber göreceğiz.

WhatsApp Türk Kullanıcılara Özel Durum Paylaşımı Yaptı

WhatsApp Türk kullanıcıları için durum paylaşımı yaparak yeni Gizlilik İlkeleri hakkında bilgilendirme yaptı. Şirket yeni açıklamada daha önce ki açıklamalarını yenilemekle yetindi.

Uzun süredir WhatsApp Gizlilik İlkeleri Türkiye de tartışma konusu her yerde yeni gizlilik ilkeleri ile şirketin kullanıcıların konuşmalarını, mesajlarını özel bilgilerini üçüncü kişilerle paylaşacağı iddiaları üzerine bir çok kişi WhatsApp uygulamasını telefonundan kaldırma kararı aldı. Özelikle WhatsApp Türkiye de büyük kan kaybetti haberleri ve medya da sosyal medyada gelen tepkiler üzerine şirket tarafından ardı ardına kullanıcıların mesajlarının okunamayacağını açıklıyor. Bu açıklamalarına bir yenisini Türk kullanıcılarının durum bölümünden yayınladığı bir bilgilendirme mesajı ile tekrarladı.

WhatsApp Turk Kullanicilara ozel mesaj

8 Şubat tarihinde WhatsApp yeni gizlilik ilkeleri doğrultusunda resmi olarak kullanıcıların bilgilerini iş ortakları ile resmi olarak paylaşabilecek. Bu bilgiler arasında “Hesap bilgileri, mesajlar, durum bilgisi ve işlem ve ödeme verileri” gibi oldukça önemli bilgileri Facebook ve diğer iş ortakları ile resmi olarak paylaşabilecek. 8 Şubat tarihine kadar yeni gizlilik şartlarını kabul etmeyen kullanıcılar WhatsApp uygulamasını kullanamayacak.

Avrupa Birliği Ülkeleri Hariç Tutuldu

Şirket yeni gizlilik ilkelerini Avrupa Birliği Ülkeleri dışında ki ülkeler de geçerli yaptı. Aslında tam tartışmalar biraz da burada kopuyor. Buna göre WhatsApp Yeni Gizlilik İlkeleri Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli değil. Şirket bir nevi ikinci sınıf ülke olarak gördüğü ülkelere yeni gizlilik sözleşmesini getiriyor. Avrupa birliğinde ki ülkelerin geniş bir pazar payı olduğunu düşünen şirket bu sözleşmeyi bu ülkelerde hayata geçirmeyi göze alamazken ülkemizde ve diğer Avrupa Birliği ülkesi kapsamında olmayan ülkelerde uygulamak ve bu ülkelerde ki insanların yukarı da belirtiğimiz gibi mesajlarını, ödeme bilgileri verilerine ve konum bilgileri gibi kişiyi ilgilendiren konuları Facebook dahil ortağı olduğu şirketlerle paylaşma kararı alabiliyor.

WhatsApp Durumdan Türk Kullanıcılarına Özel Mesaj

Şirket sıkılıkla WhatsApp uygulamasında ki mesajların uçtan uça şifreli olduğunu belirtiyor ve okunamaz olduğunun altını çizmesine rağmen Türk WhatsApp kullanıcılarını bir türlü ikna edemiyor.

WhatsApp Turk Kullanicilara Ozel Durum Mesaji

Şirket son olarak açıklamalarını tekrarlayan bir durum mesajı yayınladı. Türkiye de ki kullanıcılara özel olarak gelen durum mesajında şirket mesajların uçtan uça şifreli olduğunu belirterek Whatsapp mesajları okuyamaz bilgisini paylaşıyor.

WhatsApp Kişilerinizi Facebook İle Paylaşmaz Mesajı Veriyor

Şirket Türk kullanıcılarına özel durum mesajında WhatsApp uygulamasında ki kişilerinizi Facebook ile paylaşamayacağını açıklıyor. Ayrıca paylaşılan durumların da Facebook ile paylaşılmayacağı bilgisini kullanıcılarına aktarıyor. Şirket bu bilgilendirmeleri baştan beri yapıyor. Ancak WhatsApp Türkiye temsilcisi neden Avrupa Birliği ülkelerinde yeni gizlilik İlkelerinin uygulanmadığı konusuna değinmiyor.

WhatsApp kisilerinizi facebook ile paylasmaz mesaji verdi

Avrupa Birliği ülkelerinin bu gizlilik ilkelerinden hariç tutulması ve diğer ülke kullanıcılarının bu yeni gizlilik ilkelerinin getirilmesi konusu açıklayamayan şirket bir türlü kullanıcıları ikna edemiyor. Neden özelikle Kullanıcı bilgileri, konum bilgileri ve ödeme bilgileri gibi verilerin WhatsApp Uygulaması tarafından toparlanmak istendiği konusu açıklanamıyor. Görünen o ki 8 Şubat tarihine kadar yeni gizlilik ilkeleri konusunda daha farklı konulara değinmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Android Xiaomi Android Telefonlar