NASIL YAPILIR

WhatsApp Sizin Hakkınızda Toparladığı Verilere Nasıl Ulaşabilirsiniz

WhatsApp hesap bilgileri raporunu öğrenmek ister misiniz ? Günlerdir tartışma konusu olan WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesi gündemde ki yerini korurken kullanıcılar uygulamanın haklarında topladığı verileri merak etmeye başladı. Peki WhatsApp hesabınız hakkında toparladığı verileri nasıl ulaşabilirsiniz ?

Bu makalemizde WhatsApp uygulaması kullanıcı hesaplarından toparladığı verileri nasıl görebiliriz adım adım anlatık. Günlerdir sosyal medya köşe yazılarında eleştiri yağmuruna tutulan Gizlilik sözleşmesinin güncellenmesi doğal olarak WhatsApp kullanıcılarını endişelendirdi. Her kullanıcının kafasında ister istemez acaba özel mesajlarım, görüşmelerin yahut resimlerim bir yerde yayınlanacak mı özelikle WhatsApp şirketinin ortağı halinde ki Facebook da kullanılacak mı ? sorusunu oluşturdu. WhatsApp ardı ardına kullanıcıların özel mesajlarının görülemeyeceği uçtan uça şifreli olduğu konusuna değinerek yeni gizlilik sözleşmesini kullanıcılara kabul ettirmeye çalıştı. Ne var ki WhatsApp şirketinin ortağı konumunda ki Facebook şirketinin Cambridge Analytica skandalı hala kafalarda tazeliğini koruyor.

WhatsApp Kullanici Raporu Nasil Istenir

WhatsApp yeni sözleşmeden önce de kullanıcıların bilgilerini topluyordu. Kullanıcı verilerini toparladığını da gizlemiyordu. Ancak son sözleşme ile bunu yasal hale getirmek istiyor. En son açıklamaya göre yeni sözleşmeyi 15 Mayıs tarihine erteledi. Bu tarihe kadar kullanıcıların kafalarında ki soru işaretlerini gidermeye çalışacak. Önemli soru şirket kullanıcıları hangi verilerini toparlıyor ? Bu sorunun cevabını merak ediyor musunuz ? Aslında bu sorunun cevabını da bizzat WhatsApp kendisi veriyor isteyen kullanıcılara toparlanan verileri raporlayarak veriyor. Peki siz bu verilere nasıl ulaşabilir ve hakkınızda toparlanan verilerin içeriğini nasıl öğrenebilirsiniz ? Bunun için bu makalede yer alan adımları uygulamanız yeterli olacak.

WhatsApp Mobil Uygulamanızı Açın

WhatsApp sizin hakkınızda toparladığı verileri talep etmek için mobil uygulamayı açın çünkü WhatsApp Web üzerinden rapor talep edemiyorsunuz.

WhatsApp Uygulamasında Ayarlar Menüsünü Açın

whatsapp toparlanan verileri isteme nasil yapilir 1

WhatsApp uygulamasında ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra Android kullanıcıları sağ köşede bulunan üç noktaya tıklayabilir. iOS kullanıcıları ise alt kısımda yer alan Ayarlar sayfasına giriş yapabilir. Giriş yaptığınız bölümden hesabınız hakkında tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

WhatsApp Hesap Seçeneğini Seçin

whatsapp toparlanan verileri isteme nasil yapilir 2

WhatsApp hesabınızda ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra Hesap seçeneğine giriş yapıyoruz. Burada hesabınızla ilgili detayları görebilirsiniz. Buradan WhatsApp hesap bilgilerini almak için devam edeceğiz.

WhatsApp Hesap Bilgilerini Talep Et

whatsapp toparlanan verileri isteme nasil yapilir 3

WhatsApp uygulamasında hesap ayarlarına girdikten sonra burada göreceğiniz “Hesabımı Sil” seçeneğinin hemen üzerinde yer alan ” Hesap bilgilerimi talep et” seçeneğini seçin.

Hesap bilgilerimi talep et seçeneğini yaptıktan sonra üç gün içerisinde size WhatsApp sizin hakkınızda hangi verileri toparladığına dair bir rapor gönderecek. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir püf noktası var. Rapor talep ettikten sora numara değişikliği gibi önemli değişiklikler yapmayın. Bu şekilde bir değişiklik yaparsanız Rapor talebiniz iptal edilecektir. Rapor 3 gün içinde zip dosyası şeklinde size gönderilecektir. Raporu her hangi bir metin editörü ile açarak inceleyebilirsiniz.

WhatsApp Hesap Bilgileri Raporunda Neler Var

WhatsApp tarafından gönderilecek raporda neler var peki işte raporda yer alan bilgiler.

  • WhatsApp hesabınıza kayıtlı numaranız.
  • Kullandığınız tüm IP adresleri
  • WhatsApp uygulamasını kullandığınız tüm cihaz marka ve modelleri.
  • WhatsApp profil resminiz.
  • WhatsApp hesabınızda bulunan tüm kişilerin numaraları
  • Oluşturduğunuz ya da üyesi olduğunuz tüm guruplar.
  • Engellemiş olduğunuz kişilerin listesi.

Şirket tüm bu bilgileri kayıt altına alıyor. Ve yakın zamanda bu verileri reklam amaçlı olarak kullanmayı planlıyor. Facebook dahil tüm iş ortakları ile bu bilgileri paylaşmayı düşünüyor. Sizde WhatsApp hesabınız hakkında toparladığı bilgilerin raporunu yukarıda ki anlatılan şekilde isteyebilir inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Android Xiaomi Android Telefonlar