NASIL YAPILIR

WhatsApp Yedekleri Nasıl Alınır ve Silinir

Arkadaşlar WhatsApp belli aralıklarla yedekleme yaparak tüm mesajlarınızı konuşmalarınızı medya dosyalarını Google Drieve üzerinden belli aralıklarla yedeklenen verileri yine Google Drive üzerinden tekrar yükleyebiliriz

whatsapp yedekleme teknoaraci

WhatsApp yedekleme ve tekrar yüklemenin en basit yolu Google Drive üzerinden yapmaktır. Böylece WhatsApp verileriniz güvende olmuş olur. Peki WhatsApp yedekleme bizim ne işimize yarayacak arkadaşlar WhatsApp devamlı sohbet ediyoruz medya alış verişinde bulunuyoruz bu dosyalar kazara silindiğinde şayet yedekleme yapamadınızsa artık bir daha sohbetlerinize ulaşma gurup sohbetlerine kişisel sohbetlerinize ulaşma imkanı yoktur. Diyelim ki akılı telefonunuzda bir sıkıntı oldu ve telefona format atmak yada Custom ROM yüklemek zorunda kaldınız ve telefonda ki tüm uygulamalarınızı yeniden kurmanız gerekebilir uygulamalarınızı yeniden kurduktan sonra yedeklemelerinizi yükleyerek kaldığınız yerden devam etmiş olursunuz.

WhatsApp yedeklemenin en basit ve güvenilir yolu Google Driver üzerinden gerçekleştirmektir. Google hesabınız varsa Google Driver üzerinden WhatsApp hesabınızı eşleştirerek belli aralıklarla tüm WhatsApp verileriniz yedeklenebilir ve güvence altına alabilirsiniz. Öncelikle telefonunuzda etkin bir Google hesabı olması gerekiyor şayet telefonda etkinleştirilmiş bir Google hesabı yoksa çok basit bir şekilde Google hesabı alarak telefonunuz da etkinleştirebilir siniz. Diğer gereken Google Play hizmetleri zaten otomatik olarak telefonda yüklü olacaktır. ve yedekleme yapmak için mobil İnternet değil evde yada herhangi bir yerde Wi-Fi bağlantısını kullanarak yapacağız.

Google Drive WhatsApp Yedeklemesi Nasıl Yapılır

Öncelikle WhatsApp uygulamasını açıyoruz ve Ayarlar kısımına giriş yapıp Sohbet yedekleme seçeneğini tıklıyoruz. Burada karşınıza zaten Google Drive’e yedekle seçeneği çıkacaktır. burada size ne sıklıkla yedeklemek istediğinizi soracak burada unutmamanız gereken “Asla” seçeneğini dışında herhangi bir seçeneği seçmeniz gerekiyor.

Yukarıda demiştik Google hesabınız olması gerekiyor diye bu işlemi yaparken telefonunuzun bağlı bir Google hesabı yoksa burada size Google hesabı oluşturmak için imkan vermiş “Hesap Ekle” seçeneğine dokunarak Google hesabı oluşturabilirsiniz. Yine söylediğimiz gibi mobil İnternet paketiniz üzerinden bunu gerçekleştirmeyin çünkü verilerinizin boyutu oldukça büyük olacağı için veri paketiniz bitebilir burada size kullanmak istediğiniz ağ seçeneklerinden Wi-Fi bağlantısını seçin diğer seçenek Hücresel Veri Ağını seçerseniz ay sonunda mobil kotanızı aşmış ve üstüne ek bir ücret eklenmiş görebilirsiniz dikkat etmeniz gereken şeyler bunlar arkadaşlar. Ve ilk defa yükleme yapıyorsanız biraz zaman alabilir WhatsApp yedekleme işlemi bu kadar.

Evet sevgili dostlar, bu işlemi yaparak artık WhatsApp verileriniz güvence altına alınmış oldu. Artık herhangi bir aksilik durumunda tekrar WhatsApp yedeklerinizi yükleyerek kaldığınız yerden devam edebilisiniz.

WhatsApp Yedekleri Nasıl Silinir

whatsapp yedek silme teknoaraci

Peki arkadaşlar buraya kadar WhatsApp yedekleme ve günce altına almayı anlatık şimdi tam tersi WhatsApp yedeklerinin herhangi bir nedenle silinmesini istiyoruz diyelim o halde ne yapacağız. Diyelim ki telefonumuzu satık ancak telefonu sıfırlamayı unuttuk ve satık kişi tüm özel bilgilerimize ulaşabilir ancak biz yine Google Drive üzerinden bununda önlemini alıyoruz. Google Dirve herhangi bir tarayıcıdan giriş yapıyoruz. Sağ kısımında Ayarlar kısımına giriş yaptıktan sonra Sol menüden Uygulamaları Yönet seçeneğine tıklayarak bu açılan bölümde WhatsApp uygulamasını göreceksiniz WhatsApp uygulaması karşısında ki seçenekler kısımına tıkladığınızda açılan pencereden “Gizli uygulama verilerini sil” seçeneği ile tüm WhatsApp yedeklerinizi silmiş olacaksınız.

Bugün faydalı bilgiler kısmında WhatsApp uygulaması için hem yedekleme hem silme işlemini sizlere anlatmaya çalıştık umarız faydalı olmuştur sizde görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu