WİNDOWS 10

Windows 10 Arama Çubuğu Sorunu ve Çözümü

Bugün sizlere windows 10 sorunları başında gelen “Arama çubuğu” sorununa çözüm yönteminden bahsedeceğiz. Windows 10 kullanıyorsanız. Bir çok sorununa maruz kalıyor olabilirsiniz. Windows 10 her güncelleme ile sorunları düzeltiyor olsa da bazı sorunları düzeltmek biz kullanıcılara kalıyor.

Windows 10 sorunları ve çözümleri bazen kullanıcıya kalabiliyor. Microsoft her güncelleme de Windows 10 sorunlarını gideriyor. Fakat bazı sorunlar kullanıcının başına bela olabiliyor. Bu sorunlardan biri de ” Windows 10 arama çubuğuna yazı yazamıyorum” şeklinde ki arama çubuğunun işlevsiz olması. Bu can sıkıcı ve kullanıcıyı adeta canından bezdiren soruna çözüm yöntemini hep birlikte ele alalım. Bir çok Windows 10 kullanıcısı Windows 10 arama özelliği çalışmıyor sorununu dert etmeye bilir. Bu özelliğin çalışıp çalışmaması onun için sorun olmayabilir ancak. Bir çok Windows 10 kullanıcısı arama özelliğinin hata vermesini can sıkıcı bir sorun olarak görüyor. Peki bu sorun giderilebilir mi ? Evet bir kaç düzeltme ile Windows 10 Arama Çubuğu Sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Özellikle Windows 10 yeni geçmiş kullanıcılar. Bazı ayarları yapabilmek için Arama Çubuğunu kullanmak istiyor. Fakat arama çubuğunun çalışamaması pasif halde kalması. Bu kullanıcıların canını sıkıyor. Windows ayarlarına ulaşmak, programlara daha hızlı erişmek için kullandığımız Windows 10 Arama Çubuğu sorununa aşağıda ki adımları takip ederek çözüm bulabilirsiniz. Yapmanız gereken aşağıda sizler için hazırladığımız rehberi takip etmek ve sorunu ortadan kaldırmak olacak. Gelin şimdi Windows 10 Arama Çubuğu Nasıl Düzeltilir ? sorunun cevabına geçelim.

Windows 10 Arama Çubuğu Nasıl Düzeltilir ?

Windows 10 Arama Çubuğu hatalarını düzeltmek için öncelikle Bilgisayarınız da Windows simgesine dokunun. Açılan pencereden resimde ki gibi ” Windows PowerShell ( Yönetici ) “seçeneğine tıklayın.

Windows 10 simgesine tiklayin
Windows 10 PowerShell

PowerShell açtıktan sonra sizden izin isteyecek. İzinleri verdikten sonra aşağıda ki resimde ki gibi bir pencere karşınıza gelecek.

Windows 10 PowerShell Komut Satiri
PowerShell Komut Penceresi

Açılan komut penceresine aşağıda ki kodları sırası ile girin.

  • PowerShell -ExecutionPolicy Unrestricted
  • Get-AppXPackage -AllUsers |Where-Object {$_.InstallLocation -like “SystemApps“} | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}
  • $manifest = (Get-AppxPackage Microsoft.WindowsStore).InstallLocation + ‘\AppxManifest.xml’ ; Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $manifest

Yukarıda ki tüm kodları girdikten sonra Windows Çalıştır ( Windows + R ) açın. Çalıştır satırına “C:\Windows\System32\ctfmon.exe” satırını yazın ve onaylayın. Burada her hangi bir şey yapamayacağız. Bu kodu girmemizde ki amaç Windows 10 işletim sisteminin ctfmon.exe dosyasını çalıştırması için girdik.

Windows 10 yuklu C klasorune giris yapin
Windows 10 Sürüsüne Giriş Yapın.

Bir sonra ki adım olarak Windows 10 işletim sisteminin yüklü olduğu C sürüsüne giriş yapın. Windows C sürücüsüne giriş yaptıktan sonra Windows klasörüne giriş yapın. Daha sonra “System32” klasörüne giriş yapın. System32 klasörüne giriş yaptıktan sonra arama bölümüne tıklayarak “ctfmon” yazın. Karşınıza iki farlı .exe dosyası gelecek.

ctfmon kalem simgesi olan dosyaya tiklayin
ctfmon dosyası

Burada kafanız karışmasın. Yapmanız gereken yukarıda ki resimde belirtildiği gibi kalem simgesi olan ctfmon dosyasına tıklamak. Ctfmon dosyasına sağ tıklama yaparak. Kısayol oluştur butonuna tıklıyoruz. Karşınıza gelen ” Windows burada kısayol oluşturamıyor. Bunun yerine kısayolun masaüstüne yerleştirilmesini ister misiniz ? uyarısına “Evet” tuşuna basarak devam edin.

shellstartup komutunu gir

Bu uyarıya evet dedikten sonra masaüstün de ctfmon.exe dosyasının kısayolu oluşacak. Tekrar Windows +R tuşlarına basarak çalıştır komut dosyasını açalım. Çalıştır komut dosyasına “shell:startup” yazarak onaylayarak devam edelim. Karşınıza bir klasör gelecek. Bu klasöre biraz önce masaüstün de oluşturduğumuz ctfmon.exe dosyasını atalım.

Bu adımdan sonra artık Windows 10 arama çubuğu sorununuz ortadan kalktı. Bu basit adımları takip ederek Windows 10 Arama Çubuğuna yazı yazamıyorum ? yahut windows 10 arama çubuğu çalışmıyor gibi sorunları çözebilirsiniz. Bu ve benzeri faydalı konular için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu