WİNDOWS 10

Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir Windows 10 Nasıl Kurulur Detaylı Anlatım

Bu yazımızda size Windows 10 ISO dosyası nasıl indirilir ve Windows 10 Nasıl kurulur format nasıl atılır ? sorularının cevabını detaylı olarak verdik bu yazımızı okuyan standart bir Windows kullanıcısı dahi bilgisayarına format atabilir ve Windows 10 kurabilir.

Bu makalemizde çok geniş bilgilere yer verdik umarız sıkılmadan okursunuz. Öncelikle Windows 10 sürümleri hakkında bilgi verdik. Windows 10 ürün anahtarı nasıl kullanılır ? Windows 10 ISO dosyası nasıl indirilir ? ve Windows 10 kurulumu nasıl yapılır ? sorularına detaylı şekilde cevap bulabileceğiniz geniş bir yazı hazırladık.

Windows 10 ISO dosyasi indirme ve Windows 10 Kurulum Rehberi

Microsoft Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıların ilk sene Windows 10 sürümüne ücretsiz geçmeleri için bir fırsat verdi. Böylece Windows 10 sürümünün daha hızlı benimseneceğini ön gördü bu ön görüsünde de haklı çıktı. Büyük kitleler hızlı şekilde ücretsiz Windows 10 güncellemesi yaptı. Peki yeni bir bilgisayar alıp Windows 10 sürümüne geçmek isteyenler ne yapmalı nasıl bir yol izlemeli hangi Windows 10 sürümünü tercih etmeli tüm bu sorular kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Bu kafa karıştırıcı sorulara cevabı bu yazıda bulacaksınız.

Windows 10 Sürümleri

Windows 10 yüklemeden önce hangi Windows 10 sürümünü ücretsiz indirmeli ve tercih etmeliyim sorusuna cevap bulalım. 5 farklı Windows 10 sürümü bulunuyor. Bu sürümleri detaylı olarak anlatmak istemedik. Zaten bir çok kullanıcı için yeterince kafa karıştırıcı olarak görünen Windows 10 sürümü tercihi ve yükleme işlemini daha da karmaşık hale getirmek yerine kısa bilgi vermeyi uygun gördük.

  • Windows 10 Home Sürümü
  • Windows 10 Pro Sürümü
  • Windows 10 Enterprise Sürümü
  • Windows 10 Education Sürümü
  • Windows 10 S Sürümü
Windows 10 Surumleri

Peki bu beş çeşit Windows 10 sürümünden hangisini tercih etmeliyiz. Bizim için hangisi ideal Windows 10 olacak. Aslında bu sorunun cevabı basit. Büyük bir şirket değilseniz. Çok amaçlı kullanmayacaksanız tercih etmemiz gereken Windows 10 Home olacak. Peki neden Windows 10 Home sürümünü tercih ediyoruz. Çünkü bu sürüm standart bir kullanıcının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip ve daha uygun fiyata sahip olması diyebiliriz. Sonuçta bir iş yeri sahibi değilseniz iş yerinin güvenliğini düşünmek gibi bir sorununuz yoksa Windows 10 Home sürümünü tercih etmeniz doğru olacaktır. Ayrıca oyun oynayan kullanıcılar içinde Home sürümü yeterli olacaktır. Xbox Live hesabınızı Windows 10 ile senkronize edebilir bilgisayarınızdan tam erişim sağlayabilirsiniz. Birçok standart kullanıcının kullandığı “Takvim, Posta, Haritalar, Filmler, Fotoğraflar” gibi uygulamaları Windows 10 Home sürümünde bulabilirsiniz.

Sisteminiz Windows 10 Sürümüyle Uyumlu mu Kontrol Edin

Windows 10 kurulumu yapmadan önce hangi Windows 10 sürümünü tercih edeceğimizi belirledik. Şimdi sıra sistemimiz Windows 10 ile uyumlu mu bunu öğrenmeye Windows 10 kurulumu yapmadan kullandığınız bilgisayar sisteminin uyumlu olup olmadığını kontrol edeceğiz. Windows 10 tüm sistemlerde çalışmak üzere tasarlanmış olsa da biz sistemimizi kontrol ederek kendimizi garantiye alalım. Şayet Windows 10 kurulumu yapacağımız sistem uyumlu değilse Windows 10 sürümüne geçmenizi tavsiye etmiyoruz.

İlginizi Çekebilir : Windows 10 Yükseltmesi Ücretsiz Olarak Nasıl Yapılır

Windows 10 Sistem Gereksinimleri Nelerdir ?

Windows 10 kurulumu yapabilmek için gereken sistem gereksinimi nedir. Aşağıda ki sistem gereksinimlerini taşıyan bir bilgisayarınız varsa Windows 10 kurulumu yapabilirsiniz.

  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
  • RAM: 32-bit için 1 GB / 64-bit için 2 GB
  • Boş Disk Alanı: 32-bit için 16 GB / 64-bit için 32 GB
  • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücüsüyle DirectX 9 veya üzeri
  • Ekran: 800×600
Isletmci 32 bit mi 64 bit mi nasil ogrenirim

Burada püf noktası kullandığınız işlemcinin hangi mimari ile üretildiğini öğrenmektir kullandığınız işlemci 32 bit mi yoksa 64 bit mi bunu öğrenmeniz gerekiyor. Son 15 yıl içinde üretilen tüm işlemciler genel olarak 64 bit işlemciye sahiptir. 32 bit işlemciler artık hiç bir işe yaramayan destek verilmeyen işlemciler arasına girmiştir. Sizde kullandığınız işlemcinin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu öğrenmek için Denetim Masası – Sistem ve Güvenlik – Sistem yolunu takip ederek öğrenebilirsiniz.

Windows 10 Ürün Anahtarı Alma

Geldik Windows 10 ürün anahtarı alma kısımına burada dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var. Örneğin alacağınız ürün anahtarı kaç bit olduğunu, dilini ve Home ya da Pro olduğunu belirleyeceği için dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü ürün anahtarını aldıktan sonra değiştirme imkanı bulunmuyor. İngilizce bir Windows sürümü aldığınız da daha sonra dili değiştirme imkanı olsa da çekirdek dil olarak İngilizce kalacağı için bu noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Windows 10 key urun anahtari almak

Ürün anahtarını sanal mağazalardan ya da İnternet üzerinden satın alabilirsiniz. Yine dikkat etmemiz gereken nokta orijinal ürün anahtarı aldığımızdan emin olmamız gerekiyor. Windows 10 key’ini ucuz fiyata satan siteler göreceksiniz bu siteler kullanılmayan bilgisayarların ürün anahtarlarını satmaktadır. Güvenip alıp almamak bu noktada size kalmış risk almamak adına Microsoft tarafından satılan ürün anahtarını almak daha mantıklı görünüyor.

Windows 10 ISO Dosyası Nasıl İndirilir

Gelelim Windows 10 ISO dosyasını nasıl indirebiliriz kısımına Windows 10 kurulumu yapabilmek için Windows 10 dosyalarını ISO olarak indirmek gerekiyor. Bunun için yapmamız gereken şey basit Microsoft’un kendi Windows 10 İndirme Sayfasına girip ” Aracı şimdi İndir” butonuna tıklamak yeterli olacaktır. İndirme aracı Windows 10 dosyalarını ISO olarak otomatik indirecektir.

Windows 10 Kurulumu Nasıl Yapılır

Windows 10 ISO dosyalarını indirdikten sonra geldik kurlum yapmaya biz USB üzerinden kurulum yapacağımız için en az 8 GB kapasiteli bir USB Bellek gerekiyor. Şimdi USB belleği kurulum için hazırlamamız gerekiyor bunun içinde Media Creation Tool  isiminde ki aracı kullanacağız. Media Creation Tool  aracını çalıştırın. Karşınıza çıkan kullanım koşullarını kabul ederek devam edin.

Media Creation Tool ile Windows 10 kurulum yapma 1

Burada başka bir bilgisayara kurulum yapacağımız için ikinci seçeneği seçerek ileri tuşuna basarak devam ediyoruz.

Media Creation Tool dil seceneklerini secmek Windows 10 kurulumu

Bu aşama da dil seçeneklerini ve işlemci mimarisini doğru seçmek gerekiyor keza satın aldığımız ürün anahtarı ile uyumlu olması gerekiyor. Aksi taktirde satın aldığımı ürün anahtarı ile uyuşmazlık gösterebilir.

Media Creation Tool USB surucunu secin

Burada yükleme yapmak istediğimiz medyayı seçiyoruz. Biz USB bellekten yükleme yapmak istediğimiz için USB seçeneğini seçeceğiz. USB seçeneğini seçtiğimiz zaman Media Creation Tool  aracı tüm işlemleri otomatik olarak kendisi yapacaktır. Ve yükleme işlemi için USB belleği hazır hale getirecektir.

Media Creation Tool Windos 10 USB bellegi hazirlama

Ve karşınıza yukarıda ki gibi bir ekran gelecek Windows 10 İnternet üzerinden indirilecek ve kurulum için USB belleğiniz hazır hale gelecek.

Windows 10 USB Bellek Üzerinden Kurulum Yapmak

Windows 10 kurulumu için Media Creation Tool  aracı ile USB belleğimizi hazırladık. Şimdi son aşamaya geldik. USB bellek ile Windows 10 kurulumu yapmak için üzerinde hiç bir Windows işletim sistemi olmayan bilgisayara Windows 10 kurulumunu yapabiliriz.

Windows 10 kurulumunu yapmak için USB belleği bilgisayara takın. Daha sonra bilgisayarımızı boot etme kısımına geldik. Bunun için bilgisayarın BIOS ekranına girmemiz gerekiyor. Her bilgisayar da BIOS ekranına girmek farklılık gösterir. Ancak genel olarak ( F1, F2, F3, F10, F12 ) ECS yada Delete tuşları ile BIOS ekranına giriş yapabilirsiniz.

Windows 10 kurulumu bilgisayar Boot Etmek

Yukarıda ki ekranda olduğu gibi BIOS ekranında “Boot” menüsüne giriş yapın. Ancak yine hatırlatmakta fayda var. Her bilgisayar da Boot menüsü farklı yerde olabilir siz kendi bilgisayarınız da Boot ekranını bulun ve giriş yapın.

Windows 10 Boot yapma ve Flas Diski Secmek

Burada ikinci adım olarak Boot menüsünden USB belleğimizin takılı olduğu flash diski seçeceğiz. Daha sonra Windows 10 kurulumunu yaptıktan sonra burayı tekrar sabit disk olarak değiştireceğiz.

Bios ekraninda flash diksi secmek ve Windows 10 kurulumu yapmak

Burada son adım olarak “Save Changes and Reset” seçeneği ile BIOS ekranından çıkın. Bilgisayarınız tekrar başlayacak ve Windows 10 kurulum aşamalarına geçilecek. Bilgisayarınız tekrar başladığında işletim sistemini sabit disk üzerinden değil bizim hazırladığımız Windows 10 USB üzerinden yapacak.

Windows 10 Kurulum Ekrani Dil ve Zaman secimi

Bilgisayarınız açıldığında karşınıza yukarı da ki gibi bir ekran gelecek Ekran da sizden dil seçimi zamanı ve klavye düzeni gibi bilgileri girmeniz istenecek sizden istenen bilgileri girdikten sonra İleri tuşuna basarak devam edin.

Windows 10 Kurulum Yukleyin Ekrani

Sizden istenen bilgileri girdikten sonra bir süre geçince yukarıda görünen ekran gelecek burada “yükleyin” butonuna basarak devam edeceğiz.

Windows 10 kurulumu urun anahatarini girmek

Karşınıza gelen ekran da sizden satın aldığımız orijinal Windows 10 ürün anahtarını girmeniz isteyecek. Ürün anahtarını girdikten sonra İleri tuşuna basarak devam edebilirsiniz.

Windows 10 kurulum disk secmek

Ve Windows 10 kurulumunda sona geldik. En son aşma olarak Windows 10 hangi diske kurulmasını istediğinizi size soracak. Bilgisayarınız da kurulmasın istediğiniz diski seçtikten sonra devam tuşuna basın. Windows 10 kuruluma başlayacaktır. Kurulum bittiğinde sizden Microsoft hesabınızı girmenizi isteyecek bu size kalmış bir seçenek isterseniz bu kısmı atlayabilirsiniz. Ve Windows 10 kurulumu tamamlandı. Artık bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evet Windows 10 Kurulum Rehberinin sonuna geldik. Bu rehberde sizlere Windows 10 kurulumu sürümleri ve ISO dosyası nasıl indirilir detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı bir rehber olmuştur. Yorumlarınızı bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu