WİNDOWS 10

Windows Her Açılışta Girilen Şifre Nasıl Kaldırılır

Windows 10 işletim sisteminde her açılışta girilen şifre nasıl kaldırılır. Microsoft kullanıcı güveliğini artırma adına her güncellemede yeni özellikler ekliyor bu özelliklerden biri de Windows 10 kurulumunda istenen 4 haneli şifre bir çok kullanıcıyı rahatsız ediyor. Peki bu şifre nasıl kaldırılır ? Bu sorunun cevabını bu rehberimiz de bulabilirsiniz.

Windows her acilista istenen sifreyi nasil kaldirim

Dünyanın en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemi Windows zaman zaman eleştiriler alsa da güvenlik açısından kendini geliştirme konusunda hala diğer işletim sistemlerine göre bir adım önde görünüyor. Her güncelleme de yada yeni bir Windows işletim sistemi versiyonu çıkardığında bazen övülen bazen yerden yere vurulan Microsoft kullanıcı güvenliğini ön planda tutmayı hedefliyor. Kullanıcı güveliğini ön planda tutmak isteyen Microsoft bir işletim sistemi bulunmayan yani FreeDos sisteme Windows 10 kurulduğunda kurulum esnasında 4 haneli bir şifre belirlenmesini istiyor. Bu şifre her Windows 10 başlatıldığında girilmesi gerekiyor.

Güvelik açısından önemli bir adım olarak görülse de kimilerimiz bu şifreyi her defasında girmekten rahatsız oluyor. Bu şifreyi kaldırmak için yollar arıyor. Windows 10 her açılışta istenen şifreyi kaldırmak isteyenler için TeknoKurdu olarak bir rehber hazırladık. Bu rehberimiz de ki adımlar takip ederek sizde bu 4 haneli şifreyi kaldırabilirsiniz. Özünde bu şifre sizin özel verilerinizi kişisel bilgilerinizi güvende tutmak amacı ile Microsoft tarafından belirlenmesi isteniyor. Ancak bir çok Windows 10 kullanıcı bu durumdan rahatsız ve Windows şifre kaldırma yönetimini araştırıyor. Aslında bu şifreyi kaldırmak oldukça basit. Microsoft bu şifreyi kaldırmak için bir ayar eklemiş. Bu ayarları yaptığınızda Windows her açıldığında istenen şifreyi kaldırmış olacaksınız.

Windows Açılıştaki Şifreyi Kaldırma Nasıl Yapılır

Gelelim Windows açılışında bizden her defasında istenen şifre nasıl kaldırılır olayına şifre kaldırmak için basit beş adım uygulayacağız. İlk yapmamız gereken

Windows 10 Güncellemeleri Nasıl Yapılır

Bilgisayar dan Başlat menüsüne giriş yapın. Arama çubuğuna Başlat yazarak da erişim sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarda tüm kullanıcı hesaplarımıza ulaşmamızı sağlayacak olan komutu gireceğiz. Araçlar çubuğuna netplwiz yazarak Windows kullanıcı hesaplarına ulaşabileceğiz.

Windows kullanici hesaplarina nasil gidilir

Windows kullanıcı hesaplarına giriş yatıktan sonra yapmamız gereken aşağıda ki resimde ki gibi ” Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” yazısının başında ki tiki kaldırmak olacak. Bu tiki kaldırdıktan sonra “uygula” butonuna basıyoruz.

Windows kullanici hesaplarinda ki kilidi kalidrma

Yukarıda ki adımda tiki kaldırdıktan sonra karşımıza Windows her açılışında şifre sormaması için otomatik olarak bir kullanıcı adı ve parla oluşturmamızı isteyecek aşağıda ki resimde gibi bir ekran gelecek siz Windows işletim sisteminin her açılışında otomatik olarak oturum açması için bir kullanıcı adı ve parola oluşturmanız gerekiyor.

Windows kullanici adi ve parola belirleme

Burada kendinize göre unutmayacağınız bir kullanıcı adı ve parola oluşturduktan sonra Tamam butonuna basın. Bu dört adımı tamamladıktan sonra Bilgisayarı tekrardan başlatın. Bu adımları yaptıktan sonra artık Windows her açılışında sizden istenen 4 haneli şifreyi girmeden otomatik olarak Windows açılacaktır.

Ancak burada belirtelim ki bu şifre sizin bilgisayar ve verilerinizin güvenliği açısından önemlidir. Şifrenin kaldırılması kişisel verilerinizin ve bilgisayarınızın güvenliğini riske atabilir. Bunu bilerek Windows şifre kaldırma işlemini yapın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu