WİNDOWS 10

Windows İşletim Sistemlerinde 5 Adımda RAM Temizleme Nasıl Yapılır

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız ve bilgisayarınızın performansından şikayet ediyorsanız. Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarınız da programlar geç açılıyorsa bir takım ayarlar yapma zamanı gelmiş demektir işte bu ayarların başında RAM temizleme işlemi geliyor. Bu makalemizde sizlere 5 adımda Windows İşletim sisteminde RAM temizleme işlemi nasıl yapılır anlatacağız.

Windows isletim sisteminde 5 adimda ram temizleme1

Daha önce mobil tarafta Android telefonlarda RAM temizleme işlemini anlatmıştık. Bu kez sizlere bilgisayar tarafından Windows işletim sistemlerinde RAM temizleme işlemi nasıl yapılır konusunu 5 adımda anlatacağız. Bilgisayarlar da zamanla yapılan işlemler sonucu yavaşlar ve performans düşmesi yaşar. Windows geç kapanır. Dakikalarca Windows işletim sisteminin açılması için beklersiniz.

İLGİLİ KONU : Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

Her bilgisayar da belli miktarda RAM bulunur. Çoğumuzun bilgisayarında ki RAM miktarı düşük olabilir. Ancak Windows 10 da bir çok işlem yapmak zorunda kalabiliriz, oyun oynamak, program yüklemek ve bu programlarla işlem yapmak, yahut sadece İnternet de gezinmek gibi ancak zamanla bu yaptığımız işlemler bilgisayarımızda ki RAM üzerinde beli bir yük oluşturur ve bilgisayar doğal olarak Windows yavaşlamaya başlar. Bunun için Windows işletim sistemlerinde belli aralıklarla RAM temizleme işlemi gerçekleştirmek bilgisayarınızı hızlandırmaya katkı sağlayacaktır. Aynen iPhone telefonlarda RAM temizleme yaparak hızlandırma işlemin de olduğu gibi Windows işletim sisteminde RAM temizleme işlemini yapmak gerekir. Windows RAM temizleme işlemi için bir çok program mevcut ancak zaten yavaş olan bilgisayarınıza yeni bir program yükleyerek onu daha fazla yormadan 5 adımda Windows RAM temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Windows RAM Temizleme Nasıl Yapılır

  • Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmak
  • RAM kullanım miktarını kontrol etme
  • Gereksiz programları kaldırmak
  • Farklı programlar yüklemek
  • Virüs Taraması Yapmak

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmak

Çok basit ve etkili bir yöntemle başlayalım. Bilgisayarınızı Yeniden başlatmak. Bu yöntem çok basit olduğu kadar oldukça basit bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Birçok teknoloji cihazınızda olduğu gibi Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarınızı yeniden başlatmak bir çok sorunu çözecektir. Bunun başında RAM temizleme gelir.

Windows yeniden baslatarak RAM temizleme

Bilgisayarınızı yeniden başlatarak RAM temizleme işlemi yapabilirsiniz. Yeniden başlatma işlemi sonucu arka planda çalışan programlar sonlanacak. RAM üzerinde ki yük ortadan kalkacaktır. Bilgisayarı yeniden başlatmak size ekstra bir RAM kazandırmaz. Ancak var olan RAM üzerinde ki yükü sıfırlamak için oldukça basit ve etkili bir yöntemdir.

RAM Kullanım Miktarını Kontrol Etme

Bilgisayarınızda bir çok program yüklü olabilir. Bu programların ne kadar RAM tükettiğini kontrol etmek RAM temizleme de ikinci adımdır. Çünkü aynı anda çalışan bir çok programın hangisinin RAM kullanımın aşırı fazla olduğunu görmek ve gerekli çözüm üretmek gerekir.

RAM kullanim miktarini kontrol etmek

Bilgisayarınızda RAM kullanım miktarını kontrol etmek için Çalıştır-Görev Yöneticini açarak buradan programların ne kadar RAM kullandığını çok rahat şekilde hiç bir programa ihtiyaç duymadan takip edebilirsiniz. Çok fazla RAM tüketen programlar gereksizse bu programları bilgisayarınızdan kaldırarak RAM kullanım miktarını azaltabilir doğal olarak Windows işletim sistemini hızlandırabilirsiniz.

Gereksiz Programları Kaldırmak

Bu adımda ikinci adımın bir devamı olarak gereksiz programları kaldırmaktır. İkinci adımda RAM kullanım miktarını kontrol etmek olduğunu söylemiştik. Şimdi RAM kullanım miktarını kontrol ettikten sonra gereksiz programları çok fazla RAM tüketen programları bilgisayarınızdan kaldırma yöntemi ile RAM temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Windows Gereksiz programlari kaldirarak RAM temizleme

Bilgisayarınıza zaman içinde onlarca program kurup bu programları bir defa kullanıp daha sonra unutabilirsiniz. Ancak bu programlar geri planda açılışta ve kapanışa yüksek miktarda RAM tüketimi yaparak Windows işletim sisteminin yavaşlamasına neden olabilir. Gereksiz kullanılmayan programları kaldırarak RAM üzerinde ki yükü azaltabilirsiniz. Denetim Masası- Program Ekle Kaldır yolunu takip etmeniz yeteri olacaktır.

Farklı Programlar Yüklemek

RAM tüketen programları bilgisayarınızdan kaldırma yöntemini söylemiştik. Ancak bu programlara ihtiyacınız olabilir. Bu programları kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu programların yüksek RAM kullanması bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olacaktır. Peki böyle bir durumda ne yapmak lazım.

Farkli programlar yukeyerek RAM temizleme

Bu tür bir ikilemde kaldığınızda Çok miktarda RAM tüketen programların alternatiflerini bulabilir ve bunları kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak. Photoshop yerine Paint.NET programını kullanabilirsiniz. Photoshop programı çok fazla RAM tüketir ve sizin bilgisayarınızın RAM miktarı yeterli değilse sorunlar yaşarsınız. Farklı programlar yükleyerek RAM üzerindeki yükü azaltabilirsiniz.

Virüs Taraması Yapmak

Bilgisayarınızda düzenli olarak virüs taraması yapmak ve güvenli bir antivirüs programı kullanmak her zaman sorunların çözümünde size yardımcı olacaktır. Siz farkında olmadan zararlı bir yazılım bilgisayarınıza sızmış olabilir. Bu yazılım RAM kullanım miktarını aşırı derecede artırabilir ve bilgisayarınız normalden daha yavaş hale gelebilir.

virus taramasi yaparak bilgisayari hizlandirmak

Bunun önün geçmek için güvenli bir antivürüs programı ile düzenli olarak bilgisayarınızı taramak ve zararlı yazılımlardan kurtulmak hem RAM kullanım miktarını düşürmek temizlemek hemde bilgisayarınızı hızlandırmak için etkili bir yöntemdir.

Tüm bu adımları bilgisayarınızda uyguladınız ancak yinede RAM miktarının yetersiz geldiğini düşünüyorsanız. Bilgisayarınıza RAM eklemesi yapabilirsiniz. Biliyoruz bu kulağa pek hoş gelmiyor maalesef en son çare bu olarak gözüküyor demektir. Var olan RAM miktarı sizin bilgisayar kullanım alışkanlığınıza göre yeterli gelmiyor demektir ki bununda iki farklı yolu vardır birinci yol RAM eklemek, ikinci yol daha yüksel miktarda RAM olan bilgisayar almak olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Android Xiaomi Android Telefonlar