WİNDOWS 10

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Windows işletim sisteminiz yavaşladı mı ? Bilgisayarınız donanımsal olarak güçlü ancak yinede yavaş ve hantal mı ? Bu soruların cevabı evet ise yapmanız gereken Windows işletim sistemine bakım yapmaktır. Bunun için ilk adım olarak Windows Kayıt Defterini Temizlemek olacaktır.

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir

Bilgisayar hızlandırmak daha düzgün çalışan sorunsuz bir bilgisayar istiyorsanız Windows Kayıt Defterini temizlemekle başlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparak daha az sorunlu hızlı çalışan bir bilgisayara sahip olabilirsiniz. Windows Kayıt Defteri nedir ? sorusunu soran kullanıcılar olabilir. Windows Kayıt Defteri bilgisayarda yapılan işlemleri kayıt altına alan bir özeliktir. Kullanıcı bilgilerini, donanım bilgilerini bilgisayara kurduğumuz program dosyalarını kayıt altına alan bir veritabanı dır. Ayrıca Windows Kayıt Defterinde Ön Bellek bilgileri de bulunur. Kayıt defterini bir nevi İnternet Tarayıcı Geçmişi olarak da görebiliriz. Kısaca Windows Kayıt Defteri nedir sorusunu geçtikten sonra en önemli olan uyarımızı yapalım. Belli bir bilgiye sahip olmadan Windows Kayıt Defteri üzerinde işlem yapmayın yanlış yapacağınız bir işlem geri dönülmez olarak Windows işletim sisteminin çökmesine neden olacaktır.

Windows Kayıt Defteri Temizleme Yöntemleri

Peki Windows Kayıt Defteri nasıl temizlenir? Bu soruya cevabımız iki şekilde yapabilirsiniz elle Regedit kullanarak yapabileceğiniz gibi bu iş için piyasada bulunana programlardan birini seçerek Windows kayıt defteri temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Biz size Regedit kullanarak nasıl temizleme yapacağınızı anlatacağız. Ancak bizim tavsiyemiz program kullanmanız olacaktır. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi yanlış bir işlemde Windows İşletim Sisteminin Çökmesine neden olacaktır.

Windows arama bölümüne “Regedit” yazın ve çıkan ekranda Dosya ya tıklayın. “Ver” komutunu kullanarak dosyaların yedeğini alın. Böylece yanlış bir işlem yaparsanız bu yedeği geri yükleyerek sistemi kurtarabilirsiniz. Solda ki panelde göreceğiniz ” HKEY_CURRENT_USER tıklayın. Ardından “Software” tıklayın. Burada CTRL +F ile bilgisayarınız ile ilgili dosyaları ve girdikleri bulun. Sağ tıklayarak silin. Yukarıda ver komutu ile aldığımız yedek yaptığımı işlemde ters giden bir sorun olursa Al komutunu kullanarak geri yükleyin.

Windows Kayıt Defteri Neden Temizlenmeli

Windows Kayıt Defterini neden temizlemeliyiz. Zaman içinde yüklediğimiz ve sildiğimiz programın artıkları bilgisayarda saklanır bunlar boyut olarak çok az yer kaplayabilir. Ancak bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Bundan dolayı zaman zaman Windows Kayıt defterini temizlemek bilgisayarınızın hızlandırmaya katkı verecektir.

Ayrıca kayıt defterinde ki sorunları düzeltmek bilgisayar sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bilgisayarınız sızan kötü amaçlı bir yazılım. kayıt defterinizi bozabilir. Bunun için Windows Kayıt Defteri Onarımı ve temizlemesi yapmanız tavsiye edilir.

Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu