SİNEMA ve DİZİ

Yapay Zeka Teknolojini Anlatan En İyi Filmler

Corona günlerinde evde yapacak birşey bulamayan teknoloji severler için yapay zeka teknolojini anlatan filmleri bir araya getirdik. Hem teknoloji hem film seviyorsanız tam size göre bir konuyu okuyorsunuz.

yapay zeka alatan filmler teknoaracı

Teknoloji özellikle yapay zeka teknolojisi gelişimi destekleyenlerde var karşı çıkanlarda var yakın zamanda Elon Musk‘un yapay zeka hakkında söylediklerine Facebook CEO’su tepki vermişti Elon Musk yapay zeka teknolojisinin insanlık tarihinin sonunu getireceğini hatta 3.Dünya savaşına yol açacağını savunmuştu bu görüşü savunanlar azımsanmayacak derece fazla ancak gelin biz yapay zeka teknolojini anlatan en iyi filmlere göz atalım.

İlk sırayı hiç kuşku yok ki Terminatör alıyor. Yapay zekayı 1984 yılında anlatan film oldukça başarılı bir kişe rekoru kırdı ve daha sonra seri halde yayınlanmaya başladı. Gelişen yapay zeka yazılımları nükleer bombaları fırlatarak insanlığın sonunu getiriyor ve dünyaya hakim oluyor insanları da kendileri için köle yapıyor. Teknolojinin geleceği noktayı çok güzel vurgulayan Terminatör filmini özelikle izlemenizi tavsiye ederim yapay zeka karşı çıkanları haklı gösterecek bir film olarak en iyi yapay zeka filmler listemizde ilk sırada yerini alıyor.

Uncanny biraz uçuk kaçık gelebilir dünyanın en gelişmiş yapay zeka teknolojisini oluşturan bilim insanın hayatına bir kadının girmesi ile yapay zekanın bilim insanını kıskanması ve giderek sert davranışlar sergilemesini konu ediniyor 2015 yapımı film yapay zekanın geliştikçe kıskançlık gibi insancıl özelliklerinde kazanabileceğine vurgu yapıyor yapay zeka konulu film arıyorsanız Uncanny izleyebilirsiniz.

Ben Robot Will Smit başrol de olduğu robotlar dünyasında insanların yardımcıları olarak tasarlanan yapay zekalı robotların suç işleyebileceklerine inanan polis dedektifi daha tehlikeli olabilecek durumlarla karşılaşıyor film yapay zekanın aslında o kadar masum olmadığını bizlere gösteriyor.

Yapay Zeka filmi, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in yönteği film aslında biracık pinokyo öyküsünden esinlenerek robot bir çocuğun annesinin sevgisini kazanmak için gerçek bir çocuk olmayı istemesini anlatıyor. Yapay zekanın bir masumiyet tarafını ve sevgi güdüsünü izleyicilere yansıtmaya çalışan film yapay zeka ve duygusallık bağını merak edenler için tercih edilebilir.

Ve efsane Matrix filmi izlemeyen varsa hiç düşünmeden Matrix serisini izleyebilir. Yapay zekanın geldiği konuyu felsefi açıdan ele alarak bize sunan film aslında gördüğümüz şeylerin yaşadığımız dünyanın bir hayal olduğunu ve her şeyin yazılımların programların elinde olduğunu gösteren bir film evet insanlar yazılımların emrinde ve programlardan oluşan bir dünyada insanlar aslında olmayan yaşamları sürmektedir. Ve programların hakimiyetinden kurtulmak isteyen insanlar gerçek hayat ile matrix arasında bir seçim yapmak zorundadır gerçek hayat ise bambaşka bir yerdir. Programların oluşturduğu hayatın güzellikleri imkanları yeşillikler gerçek hayata artık yoktur her şey yok olmuş bir avuç gerçekten yazılım ve programlara karşı durmaya çalışan insanlar vardır. Meşur mavi hap mı kırmızı hap mı sahnesi hala belleklerimizde Matrix yapay zeka teknolojine ilgi duyanların muhakkak izlemesi gereken bir film matrix hakkında yorumları bekliyoruz.

Evet iyi yapay zeka konulu filmleri sizlere sunduk. Corona günlerinde sokağa çıkma yasağının olduğu bu günlerde evde yapay zeka konusu üzerine ilgisi olan okurlarımız bu filmleri izleyerek hoş vakit geçirebilir. Sizde yapay zeka konulu filmler hakkında yorumlar bölümünden görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu