SOSYAL MEDYA

Yemeksepeti Sitesine Siber Saldırı Düzenleyenlerin İP Adresleri Tespit Edildi

Geçtiğimiz hafta en çok konuşulan olaylardan biride Yemeksepeti sitesinin hacklenme olayı olmuştu. Milyonlarca yemeksepeti kullanıcının kişisel verileri ele geçirilmişti. Olayın peşini bırakmayan USOM ( Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ) yemeksepeti ‘ne siber saldırı düzenleyenlerin İP adreslerini tespit etmeyi başardı. Kurum İP adreslerini ilgili ülkelerle paylaşarak siber saldırıyı yapanların kim olduğunu ortaya çıkarmakta kararlı olduğunu gösterdi.

Geçtiğimiz hafta yaşanan ve milyonlarca kullanıcıyı etkileyen Yemeksepeti Siber saldırı olayının arkasında ki kim var ? Sorusunu ortaya çıkarmaya kararlı olan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi saldırı yapanların İP adreslerini tespit etmeyi başardı. Siber saldırı düzenleyenler Yemeksepeti veri tabanına giriş yapmayı başarmış. Milyonlarca kullanıcının kişisel verilerini ele geçirmişti.

Olaydan sonra harekete geçen Kişisel Verileri Koruma Kurulu ( KVKK ) Yemeksepeti sitesine soruşturma başlatmıştı. Olaylar bununla da kalmadı. BTK ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ) siber saldırı düzenleyenlerin İP adreslerini tespit etmeyi başardı.

Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu’na bağlı olarak çalışan “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi” tarafından olay inceleme altına alınmış. Olayları gerçekleştirenlerin İP adresleri tespit edilmiş. Tespit edilen İP adresleri yurt dışı kaynaklı olduğu görülmüş. Ve bu İP adresleri ilgili ülkelerle paylaşılarak siber saldırının ardında kim veya kimler olduğunu ortaya çıkarmak için çalışmalarına devam ediyor.

USOM Yemeksepeti Saldırısını Önemsiyor

Yemeksepeti saldiranlarin ip adresleri belli oldu
Yemeksepeti Siber Saldırı

USOM Yemeksepeti sitesine yönelik olarak gerçekleştirilen siber saldırıyı çok fazla önemsiyor. Kurum saldırıya karşı koymakta aktif rol üslenen merkez. Saldırının nasıl gerçekleştiği konusunda da derinlemesine analiz yapıyor. Merkezin amacı saldırının nasıl yapıldığını ? ortaya çıkararak diğer şirketlere yönelik saldırıların önüne geçmek istiyor. Saldırının yapılma şeklini diğer şirketlere uyarlayarak. Siber saldırıların diğer şirket ve kurumlara da olmasını engellemek istiyor. Merkez farklı yöntemler uygulayarak saldırıları engellemeye çalışıyor. Diğer kurumlarla iletişime geçen merkez. Kurumlar içinde alınabilecek önlemler konusunda şirketleri uyarıyor ve bilgi veriyor.

Yemeksepeti şirketi yapılan siber saldırıyı kendi Twitter hesaplarından duyurmuştu. Saldırı sonucu müşterilerinin hangi bilgilerinin ele geçirildiği konusunda da değinen şirket. Saldırı sonucu ele geçirilen bilgileri de açıklamıştı. Yemeksepeti ‘ne saldırı sonucu ele geçirilen bilgiler şunlardı. ;

  • Ad soyad
  • Doğum tarihi
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı telefon numaraları
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı e-posta adresleri
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı adres bilgileri
  • Açık olarak görülmeyen, SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu