HABER

Yeni Corona Yasakları Geldi Hafta Sonları Sokağa Çıkmak Yasaklandı

Son zamanlarda artan Corona Vakaları yeni tedbirlerin gelmesine neden oldu. Sağlık Bakanın yeni hasta sayılarının ardından tespit edilen vaka sayılarını da açıklaması ile korkunç rakamlar herkesi korkutmaya başlamıştı. Yeni yasaklar da bugün itibari ile geldi. Artık hafta sonları sokağa çıkmak yasak.

Son bir haftadır yeni vaka sayılarının açıklanması ile birlikte günlük 30 bin üzerine çıkan Corona vaka sayıları ve bu sayıların giderek artması ile birlikte belli kısıtlamalar yapılmıştı. Ancak getirilen kısıtlamalar yeterli gelmedi ve vaka sayıları yine durdurulmadı. Vaka sayılarının giderek artması ile birlikte bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığında toparlanan bakanlar kurulundan çıkacak kararlar merakla bekleniyordu. Çünkü bugün yeni yasaklar yeni önlemlerin gelmesine kesin gözü ile bakılıyordu. Ve nihayet toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan basın toplantısında yeni kısıtlamaları açıkladı. Yeni yasaklara göre her gün akşam 21:00 den sabah 05:00 kadar sokağa çıkmak yasaklandı. Ayrıca hafta sonraları Cuma akşamı 21:00 den Pazartesi sabah 05:00 kadar sokağa çıkmak yasaklandı. Ayrıca 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar içinde yeni düzenlemeler getirildi.

Cumhurbaskani Corona Yasaklarini Acikladi

Günlük Corona Virüs vaka sayıları 30 bin üzerine çıkması ve Corona Virüse dayalı ölüm oranlarının giderek artması doğal olarak yeni önlemlerin gelmesini gerektirdi. Yeni önlemler ve tedbirlerin geleceğine herkes kesin gözle bakıyordu. Çünkü kış ayalarının gelmesi vatandaşların kapalı ortamlara girmesi ile birlikte vaka sayıları aşırı derece de artmaya başlamıştı. Tabii toplum olarak Maske sosyal mesafe kuralına yeterince uyulmaması istenen tedbirlere halkın yeteri kadar dikkat etmemesi yeni kısıtlamaların getirilmesini sağladı.

Cumhurbaşkanı İnsan Hareketliğini En Aza İndirmek Zorundayız

Cumhurbaşkanı bakanlar kurulu toplantısı sonrası Corona Salgının etkisini azaltmak için insan hareketliliğini azaltmak zorunda olduğumuzu dile getirdi. Bu tedbirlerin bu amaca yönelik olduğunu açıkladı. Recep Tayip Erdoğan önümüzde ki bahar ayını bu salgının etkisinden uzak başlayacağımıza inandığını dile getirdi.

Yeni corona yasaklari hafta sonlari sokaga cikmak yasaklandi

Cumhurbaşkanı Corona Aşısı konusunda da açıklamalarda bulundu. İnsanlar üzerinde kullanılan her aşı ile yakından ilgilendiklerini dünyada ki corona aşıları ile yakından ilgilendiklerini dile getirirken gereken bağlantıların hemen bağlantıya geçildiğini açıkladı. 50 milyon corona aşısı için anlaşma yapıldığını önümüzde ki ay aşılamanın yapılacağını ve corona aşısından her hangi bir ücret alınmayacağının altını çizdi.

Hafta Sonu Artık Evdeyiz

Cumhurbaşkanı kısıtlamalar hakkında bilgi verdi. Cuma günü 21:00 de başlayacak sokağa çıkma yasağı Pazartesi sabah 05:00 kadar devam edecek yani artık hafta sonları sokağa çıkmayacağız. Hafta sonları yasağı dışında olan sektörler Market, bakkal, manav, kasap ve paket servis yapan yerler hariç tutuldu. Ayrıca Restoranlar paket servis dışında hizmet vermesi yasaklandı.

Hafta sonu sokaga cikmak yasakladi

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar hakkında getirilen kısıtlamalar hakkında da açıklamalarda bulundu. Buna göre bu gurupta bulunan vatandaşlar toplu taşıma araçlarını kullanması yasaklandı. Buna göre salı gününden itibaren hayata geçecek olan bu yeni yasaklara göre 20 yaş altı gençler ve 65 yaş üstü vatandaşlar toplu taşıma araçlarını kullanamayacaklar.

Eğitim konusunda da tedbirler alındı. Buna göre Ana Sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarına ikinci bir emre kadar ara verilecek. Umumi Hıfzıssıhha kurulu toplu taşıma araçlarında corona virüs salgının yayılmasını önleyecek önlemlerin alınması için gerekeni yapacaklar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca vatandaşlara seslenerek bu salgın geçene kadar misafir kabulünü, yılbaşı kutlamalarına ara verilmesini rica ediyorum diye seslendi. Cenaze namazları en fazla 30 kişiden oluşacak. Nikah törenlerinde de bu sayı geçerli olacak.

Sauna, Hamam, masaj salonları ve yüzme havuzları gibi yerler faaliyetlerine ara verecekler. AVM girişlerinde artık HES kodu uygulaması başlayacak.

30 Kasım Corona Tablosu Açıklandı Korkutan Rakamlar Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın yeni tedbirleri açıklamasından hemen sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Kasım Corona Virüs salgını tablosunu açıkladı. Rakamlar korku salmaya devam ediyor. 24 saat içinde 188 kişi corona salgınından hayatını kaybetti. Bugün itibari ile yeni hasta sayısı 6 bin 514 kişi oldu. Türkiye genelinde 31 bin 219 yeni korona vakası tespit edildi.

30 Kasim Corona Virus Tablosu

Verileri açıkladıktan sonra sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ” Daha sıkı koruma ve daha sıkı tedbirlere ihtiyacımız var. Mücadeleyi beraber sürdüreceğiz Tedbirlere uyarak mücadeleye destek olun.” mesajını verdi. Sağlık bakanı her gün yaptığı gibi halkı salgınla mücadele de vatandaşlara destek olmaları konusunda çağrı da bulundu.

Bu yeni vaka sayılarından ve bugün için açıklanan yeni corona virüs tedbirlerinden sonra vaka sayıları düşmediği taktirde önlemlerin artırılması belki tüm Türkiye de 7 gün ya da 14 gün komple olarak kapanma gelebileceği konuşuluyor. Daha önce Corona Önlemleri kapsamında alınan bazı tedbirler olmuştu bunlardan en çarpıcı olanı sigara yasağı olmuştu.

Corona Önlemleri kapsamında 81 İlde Sokaklarda Sigara İçilmesi yasaklandı

İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge gönderdi. Yeni genelge ile 81 ilde sokak caddelerde sigara içilmesi yasaklandı. Korona Salgını son hızla yayılırken yeni tedbirler yeni önlemler gelmeye başladı.

Korona Salgının son aylarda son hızla yayılması ağır hasta sayısının ve yeni hasta sayısının giderek artması sonucu yeni önlemler hem şehir bazında hem tüm ülke bazında gelmeye devam ediyor. Bugün sağlık bakanının günlük Korona Tablosunu açıkladıktan sonra hemen ardından içişleri bakanlığı tarafından yeni önlemler tüm ülke bazında bir genelge ile yayınlandı. Her zaman altını çizdiğimiz gibi kış aylarının gelmesi soğukların kendini hissettirmesi ile Covid-19 salgını daha hızlı yayılmaya başladı. Günlük hasta sayısı giderek artmaya başladı.

Korona Onlemleri Kapsaminda 81 Ilde Sokakta Sigara Icmek Yasaklandi

Solunum yolu ile rahatça bulaştığı bilinen Korona virüsü salgınını önlemek için 81 İlin valiliğine gönderilen yeni genelge ile artık sokak caddelerde sigara içilmesi yasaklandı. Özelikle vatandaşların yoğun şekilde bulunduğu sokaklar, kapalı alanlar, toplu taşıma araç duraklarında da sigara içilmesi yeni genelge ile yasaklandı.

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı Hazırlıklar Tamam Yeni Kısıtlamalar Gelebilir

Korona Virüs etkisini giderek artırıyor. Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü açıklamalarda bulunarak Bilim Kurulu olarak hazırlıklarımız tamam sayılar artmaya devam ederse yeni kısıtlamalar gelebilir dedi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Korona virüs salgını giderek etkisini artıyor. Avrupa İkinci dalga şokunu yaşıyor. Avrupa ülkeleri yeni önlemleri ardı ardına almaya devam ediyor. Bir taraftan Korona Virüs aşısından olumlu güzel haberler geliyor ancak diğer taraftan Korona salgınından insanlar canını kaybetmeye devam ediyor. Soğuk havaların gelmesi insanların kapalı ortamlara girmesi doğal olarak etkileşimi artırıyor etkileşimin artması ile birlikte her geçen gün yeni hasta sayısı artıyor.

Bilim Kurulu Uyesi Acikladi Yeni Tedbirler Gelebilir

Sağlık Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü katıldığı bir TV programında önemli açıklamalarda bulundu. ” Test için kuyrukta bekleyenler var, yoğun bakım yataklarında ağır vakaların sayıları artıyor. Ciddi sorunlar yaşanabilir.” şeklinde konuştu.

Soğuk Havalar Korona Vaka Sayısını Artırıyor

Soğuk hava korona vaka sayısını artıyor. İnsanlar soğuk havanın etkisi ile kapalı alanlara giriyor. Kapalı alanlara girmesi ile birlikte yüz yüze etkileşim insan toplulukları daha da artıyor. Sonuç olarak günlük vaka sayıları daha da artmaya devam ediyor.

Toplum olarak yeterince önlem alamıyoruz. Maalesef ekonomik kaygılar devletin de ciddi önlemler almasını zorluyor. Toplum olarak bizler Korona salgının ne kadar ciddi bir hastalık olduğun farkına varmak zorundayız. Kendi önlemlerimizi kendimiz almak ve bu salgınla mücadeleyi toplum olarak yerine getirmek zorundayız. Önlemlerse baştan beri söylenen Maske ve sosyal mesafe kuralına uymak. İşte tam bu noktada sosyal mesafe kurallı kış aylarının soğukların gelmesi ile birlikte ortadan kalkıyor. İnsanlar ister istemez soğuktan kaçayım derken Korona Virüse yakalanıyor. Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü‘nün de açıklamalarında değindiği gibi Korona Test sırası artıyor, yoğun bakımda ki hasta sayısı artıkça sağlıkçıların üzerinde ki yük daha fazla olmaya başlıyor.

Son günlerde iki hafta tartışması yaşanıyor. İki hafta tüm ülkede sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ve vaka sayılarının düşürülmesi tartışmaları gündem de bu ne kadar uygulanabilir bir önlem olur bilinmez. Ancak Bilim Kurulu üyesi Özlü önlemleri aldıklarını dile getiriyor. Bu önlemler neler tam olarak şuan bilinmiyor.

Test Kitine İhtiyaç Daha da Artacak

Bilim Kurulu Üyesi Özlü, vaka sayısı artıkça test kitine ihtiyaç daha da artacak. Vakalar sınırlandırılmasa orada bir zorlanma yaşayabiliriz. şeklinde konuştu. Özlü toplumsal olarak hiç bir şey yokmuş gibi davranmanın kendisini üzdüğünü dile getirerek. Önümüzde ki günlerde daha kötü tablolar görmemek için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini kurallara daha sıkı şeklinde yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni Korona Kısıtlamaları Gelebilir

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü’nün açıklamalarına baktığımız zaman yeni önlemlerin gelebileceği ortada, ancak bu önlemler ne kadar sert olur hangi derecede olur şuan bilinmiyor. Ekonomi ve diğer faktörlere göre önümüzde ki günlerde Korona tedbirleri aşama aşama gelebileceğini düşünebiliriz. Korona salgınında vaka sayısının giderek artması, yoğun bakım hasta sayısının ve yatak doluluk oranın artması sağlık çalışanlarının üzerinde ki yükün giderek ağırlaşması gibi sorunlar giderek artarsa yeni Korona virüs tedbirlerinin alınacağını gösteriyor.

Aşının ülkemize gelene kadar geçecek sürede alınacak tedbirler ve toplumsal olarak bizim uyacağımız tedbirler vaka sayılarının ne kadar artacağını belirleyecek. Şayet toplumsal olarak bu hastalığı ciddiye almasak vaka sayıları giderek artacaktır. Aşının ülkemize gelmesi süreci uzun olabilir. Bundan dolayı toplumsal olarak kendi önlemlerimizi almak zorundayız. Bu unutulmamalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TeknoKurdu TeknoKudu TeknoKurdu Teknokurdu Teknokurdu Teknoloji Haber Teknoloji Haber Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri Teknoloji Haberleri