YAŞAM

Yeni Koronavirüs Tablosu Açıklandı Vakalar Tekrar Artış Gösterdi

Son bir haftadır düşüş gösteren Koronavirüs vaka sayıları bugün itibariyle tekrar artış gösterdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 27 Nisan tarihli koronavirüs tablosunu açıkladı. Son 24 saat içinde 43 bin 301 yeni vaka tespit edildi.

Son bir hafta içinde önlemlerle beraber düşüş gösteren korona vaka sayısı bugün yine artış eğilimi gösterdi. Son 24 saat içinde 282 bin 192 Kovid-19 testi yapıldı. 43 bin 301 kişinin testi pozitif çıktı. Ağır hasta sayısında da önemli bir artış gözlemlendi. 3 bin 549 ağır hasta kayıtlara geçti. Bugün Kovid-19 tedavisi / karantina süresi biten 45 bin 592 kişiyle birlikte toplam iyileşen sayısı 4 milyon 167 bin 263 kişi oldu.

Tam kapanmaya 2 gün kala vaka sayıları artmaya devam ediyor. Dün açıklanan tam kapanma kararı öncesi vaka sayıları korkutmaya devam ediyor. Son bir haftadır 40 binli sayıların altına inene Korona vaka sayıları tekrar yükseldi. Sayıların yükselmesi herkesi korkutmaya devam ediyor.

Tam Kapanma Vaka Sayılarını Düşürecek mi ?

Vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesi. Tam kapanma kararı vaka sayılarını düşürecek mi ? sorusunu gündeme getirdi. Tam kapanma faydalı olacak mı ? Vaka sayıları tam kapanma kararıyla düşecek mi ? soruları gündeme geldi.

27 Nisan Koronavirüs vaka sayıları artmaya devam ediyor.

Uzmanlara göre alınan tam kapanma süresi yeterli olmasa da vaka sayılarını düşürecektir. Bir çok uzman 2 hafta süreyle tam kapanma kararı alınmasının yeterli olmayacağını. Tam kapanma kararının en az 28 gün olması gerektiğini vurguluyor. Özellikle İngiliz varyantı koronavirüs daha uzun süre vücutta kaldığını vurgulayarak. Tam kapanma kararının 28 gün süreyle uygulanması gerektiğini vurguladılar.

Her ne kadar tam kapanma süresinin yeterli olmadığının altı çizilse de alınan iki haftalık tam kapanma kararı vaka sayılarında önemli ölçüde düşüş olacağı dile getiriliyor. Bayram sonuna kadar karalara uyulursa, sıkı bir denetim gerçekleşirse tam kapanma kararıyla vaka sayılarında düşüşler olacaktır. Özellikle iş yerlerinin kapanmasıyla toplu taşıma araçlarında önemli bir insan azalmasına gidecektir. Soka çıkma kısıtlaması uygulanması sıkı tedbirlerle denetlenirse kalabalıklar azalacaktır. Doğal olarak vaka sayılarında düşüş kaçınılmaz olacaktır.

27 Nisan Koronavirüs tablosu vaka sayıları tekrar artış gösterdi.

Ancak bu kapanma sürecini bir tatile çevirmemek gerektiğini unutmamalı. Bu kapanma kararında sokaklarda ki kalabalıklar evlere taşınmaması gerekiyor. Evlerde gerçekleştirilecek toplu buluşmalar kapanma uygulamasının etkisini azaltacaktır.

Aşılanan Gurupta Yüzde 40 Azalma Var

Tüm bu önlemlerin yanında aşılamanın ne kadar önemli olduğunu Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan açıkladı. Aşılanan sağlık çalışanlarında vaka sayısı olarak yüzde 40 oranında düşüş olduğunu açıkladı. Aynı zamanda bilim kurulu üyesi olan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan aşılanan bu gurupta vaka sayılarına önemli ölçüde düşüş olduğunu dile getirdi. 1 Milyon sağlık çalışanları içinde 20 yaşında gençte var, 80 yaşında hocalarımızın olduğunu 20 ile 80 yaş aralığında ki bu gurup içinde vaka sayılarında yüzde 40 oranında azalma olduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan aşılananlarda yüzde 40 azalama var.

Aşılanmanın ne kadar önemli olduğunu açıklayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan aynı zamanda tam kapanma kararını değerlendirdi. Tam kapanmanın toplumda ki koron vaka sayılarını düşürmeye yönelik olduğunu. Ancak halkımızın bu kapanma kararını bir tatil gibi görmemesi gerektiğini altını çizdi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan özellikle çalıştığını belgeleyen kişilerin bunu sosyal gezinti amacıyla kullandığını dikkat çekerek. Tam kapanma kararında zorunlu iş yerleri haricinde tüm iş yerleri kapandı. Buda büyük kalabalıkların azalması anlamına geldiğini vurguladı. Otel rezervasyonlarının da artık istisnai hal olmasından çıkması da olumlu bir avantaj olduğu vurgulandı. Bir çok vatandaş rezervasyon yaparak. Bunu seyahat fırsatı olarak değerlendirilmesinin önüne geçildi.

Prof. Dr. İlhan hocanın da belirtiği gibi bu alınan önlemler sıkı tedbirlerle uygulanırsa Kovid-19 vaka sayılarında önemli bir gerileme görülecektir. Bilim Kurulu üyemizin altını çizdiği bir noktada salt olarak kapanma kararı vaka sayılarını düşürmekte yeterli değil. Aynı zamanda aşılamanın hızlı şekilde gerçekleştirmesi gerekiyor. Aşılamanın artması ve kapanma ve alınan önlemler birlikte uygulanırsa vaka sayıları istenilen düzeye gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu