GÜNCEL

Yerli ve Milli Google Facebook ve Apple Geliyor

Dünyada ki teknoloji devleri Facebook, Google ve Apple gibi şirketlerin karşısına yerli ve mili Google, Facebook ve Apple geliyor.

Dünya da teknoloji deyince aklımıza gelen Facebook, Apple, Google, Microsoft ve Amazon gibi şirketler geliyor. Hayatımıza yön veren tüm teknoloji olaylarında bu şirketlerin çalışmaları var. Facebook sosyal medya tarafında hayatımıza şekil verirken, Microsoft bilgisayar alanında hayatımızın tam içinde konumlanıyor. İşte bu duruma bir son vermek isteyen Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm ofisi yeni bir çalışma başlatıyor. Tüm bu şirketlerin karşılığı olacak yerli şirketler kurulacak.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Talha Koç bu konuda açıklamalar da bulundu. Tüm bu şirketlerin yerli ve mili olan muadili şirketlerin kurulması için çalışmaların başladığını vurguladı. Temel olarak bu şirketler kadar kaliteli işler yapabilecek mili yerli teknoloji şirketleri kurulacak.

Yerli Google, Facebook, Apple ve Microsoft Geliyor

Yerli Google Facebook Apple geliyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklamalara göre yerli Apple, Google, Microsoft ve Facebook geliyor. Ali Talha Koç iddialı bir açıklama da bulunarak ” Dünya GAFAM dan büyüktür” dedi. GAFAM açılımı Google, Amazon, Microsoft, Facebook ve Apple şirketleri oluyor. Ali Talha Koç yaptığı açıklama da Google bizim tüm aramalarımızı biliyor, Facebook kimi sevip sevmediğimizi biliyor, Apple tüm bilgilerimizi aldı parmak izlerimizi bile aldı sözleri ile bu kadar büyük veri bilgilerine şirketler sahipken demokrasi ve özgürlükten bahsedilmez şeklinde konuştu.

Tüm bu açıklamalara göre yakın zamanda mili bir Google, mili ve yerli bir sosyal medya platformu ve mili bir akılı telefon şirketi görmemiz mümkün gibi görünüyor. Peki bu kısa sürede gerçek olabilir mi ? Bu zor görünüyor. Yukarıda ki şirketlerin geçmişine bilgi birikimine ve sahip oldukları teknoloji ve yazılıma becerilerine baktığımız zaman bu şirketlerin karşısına mili ve yerli olanı koymak epeyce zaman alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu